Родик и Налбандян с титли пред родна публика

Поставеният под № 1 в схемата на турнира в Сан Хосе (САЩ) американец Анди Родик спечели първата си титла за годината, след като на финала се наложи над чеха Радек Степанек с 6:4, 7:5.
„Класа“ Поставеният под № 1 в схемата на турнира в Сан Хосе (САЩ) американец Анди Родик спечели първата си титла за годината, след като на финала се наложи над чеха Радек Степанек с 6:4, 7:5. Това бе третата победа на Родик в това състезание и първа купа от август миналата година, когато спечели турнира във Вашингтон. Степанек не успя да се противопостави на сервиса на Родик. Освен това нито веднъж не опита игра в близост до мрежата. Родик проби още в първия гейм в мача, след като Степанек пропусна да завърши добре форхенд-воле. Чехът Степанек подобри сервиса си по-нататък и в четвъртия гейм на втория сет можеше да стигне до пробив, но Родик затвори сета в своя полза при второто си предимство. При 6:5 във втория сет 25-годишният американец пропусна първия и втория мач пойнт, но след това сложи точката в двубоя с неспасяем ас. В същото време поставеният под № 1 аржентинец Давид Налбандян спечели турнира по тенис за мъже в Буенос Айрес с награден фонд 330 хиляди евро. На финала Налбандян победи своя сънародник Хосе Акасусо с 3-6, 7-6 (5), 6-4. Това е титла № 8 в кариерата на Налбандян, който заема 11-о място в световната ранглиста. "Много съм щастлив, че спечелих у дома. Хубаво е да постигна нещо, което никога не съм правил тук. Изпуснах някои точки за пробив, но за щастие спечелих втория сет, който се оказа решителен за крайния изход", заяви шампионът. Налбандян допусна много грешки при разиграванията от основната линия и това помогна на Акасусо да спечели първия сет с 6-3. Във втория сет Налбандян демонстрира добър сервис и проби своя съперник, за да поведе с 4:1. Въпреки това се стигна до тайбрек, в който Налбандян надделя със 7:5. В третия сет двойна грешка на Акасусо даде решителна преднина от 4:3 за Давид Налбандян и той спечели сета с 6:4 и с това и мача. Марадона гледа финала в Буенос Айрес Легендарният аржентински футболист Диего Марадона бе на трибуните по време на финалния мач между двамата си сънародници. Испанката Нуриа Лагостера Вивес спечели титлата на турнира в Богота "Богота къп" с награден фонд 185 000 долара. На финала Вивес се наложи над аржентинката Мария Емилия Салерни с 6:0, 6:4. Българката Десислава Младенова загуби финала на турнира на твърди кортове в испанския град Мелиля с награден фонд 10 хиляди долара. 19-годишната Младенова, която преодоля успешно квалификациите, претърпя поражение в срещата за титлата с 1:6, 6:7(1) от Тетяна Арефеева (Украйна). Българката, която за първи път в кариерата си се класира на финал на турнир на ITF, заработи 4 точки за световната ранглиста на УТА и 980 долара от наградния фонд. Първата българска ракета при жените Цветана Пиронкова падна с три места в световната ранглиста на УТА. 20-годишната Пиронкова, която не участва в турнири през миналата седмица, запази актива си от 453 точки и вече е на 73-то място в света. Начелото остава Жустин Енен (Белгия) с 6530 точки, а на втора позиция с 3822 т. се изкачи Ана Иванович от Сърбия, изпреварвайки рускинята Светлана Кузнецова, която има 3725 т. В класацията на УТА за спечелени пари от наградни фондове през този сезон Цветана Пиронкова падна с 18 места. Българката е заработила 36 389 долара от началото на годината и вече е 89-а в света по този показател. В началото на февруари пловдивчанката премина границата от заработени в кариерата 400 000 долара. Тя е спечелила общо 408 496 долара досега като професионалистка. Шарапова е заработила над $1,5 млн. от началото на годината В същото време завърналата се през януари след 2-годишно наказание заради употреба на допинг Сесил Каратанчева падна с 16 позиции и вече е 198-а подреждането с 6741 долара. Начело в класацията е шампионката от първия за годината турнир от Големия шлем в Австралия Мария Шарапова (Русия) с 1 559 076 долара. Както е известно, тя спечели в неделя и турнира в Доха. Втора е сръбкинята Ана Иванович с 627 140 долара, а трета излезе сънародничката й Йелена Янкович с 368 238 долара.