„Лукойл Академик“ победи „Вентспилс“ само с 3 точки

Баскетболният шампион на България „Лукойл Академик“ победи „Вентспилс“ с 67:64 в първия двубой от 1/16-финалите на турнира за Купата на УЛЕБ и ще гостува в Латвия на реванша с преднина от само 3 точки. „Студентите“ изиграха сравнително слаб мач срещу съперник, който отстъпва по класа на българите.
Калоян Атанасов Баскетболният шампион на България „Лукойл Академик“ победи „Вентспилс“ с 67:64 в първия двубой от 1/16-финалите на турнира за Купата на УЛЕБ и ще гостува в Латвия на реванша с преднина от само 3 точки. „Студентите“ изиграха сравнително слаб мач срещу съперник, който отстъпва по класа на българите. „Лукойл“ започна много силно мача и след 4 минути имаше аванс от 8 точки - 11:3. До края на периода гостите обаче се разиграха и успяха да променят цифровото изражение на таблото. Наставникът на гостите Окорн използва отлично зонова защита с жестока преса, на която българският шампион не можа да намери противодействие. Втората четвърт „Лукойл“ изглеждаха много разконцентрирани в началото и гостите вкараха 7 поредни точки, с които поведоха с 24:16, но „студентите“ се вдигнаха на щурм и с добри изяви на Ненад Чанак и Перо Антич намалиха разликата до 4 точки – 22:26, след което „Академик“ все пак взе преднина с една точка на полувремето – 34:33. Третият период се играеше кош за кош и тимът на Желко Лукаич имаше точка преднина в средата на частта – 44:43, но секунди по-късно Джими Бакстър вкара тройка за гостите и резултатът бе изравнен на 46:46. С нова тройка гостите успяха да натрупат преднина до края на периода и 10 минути преди края резултатът бе 55:52 за „Вентспилс“. В четвъртата част „Лукойл“ успя да обърне резултата благодарение на отличните изяви на опитния Харис Муязимович. Четири минути преди края „студентите“ водеха с 11 точки – 67:56, и изглеждаше, че ще се сдобият с комфортен аванс преди гостуването си в Латвия. За съжаление до края латвийците успяха на намалят разликата благодарение и на 4-те пропуснати наказателни удара от Уили Дийн и Муязимович. В крайна сметка най-добрият от гостите, американецът Бакстър, с кош и фаул в края оформи крайния резултат. Най-резултатен за „Академик“ бе Перо Антич, отбелязал 17 точки и добавил 11 борби, а Чанак се отчете с 13 точки. Капитанът Тодор Стойков вкара 11 точки, но в защита играта му не бе на ниво. За гостите Джими Бакстър бе най-резултатен с 15 точки, а нигерийският център Акин Акингбала реализира 12. Реваншът е след седмица в Латвия и „Лукойл“ трябва да запази крехкия си аванс, ако иска да продължи в Топ 16. „Първо искам да благодаря на всички наши фенове, които ни подкрепяха горещо в залата. Не сме си и помисляли, че мачът ще бъде лек, защото „Вентспилс“ е много силен тим със смъртоносна атака. Задачата ни тази вечер бе да възпрепятстваме тяхната стрелба, защото те имат много силни реализатори, които придвижват топката много бързо. Не се представихме добре като организация в нападение, но ако имахме по-добър процент стрелба от наказателни удари, щяхме да имаме по-добър аванс преди реванша. Двубоят ще се реши в Латвия“, заяви наставникът на „Академик“ Желко Лукаич.