АР: Словакия подкрепи Унгария в нежеланието й да отпусне пари на Украйна

Словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че е съгласен с позицията на Унгария, че ЕС не трябва да отпуска помощ на Киев в размер на 50 милиарда евро от общия бюджет, пише The Associated Press. Изданието припомня, че по-рано именно благодарение на съпротивата на Унгария тази инициатива не можа да бъде приета, но на 1 февруари ще има ново гласуване.

 

 

АР: Словакия подкрепи Унгария в нежеланието й да отпусне пари на Украйна

 

Сега не само Унгария, но и Словакия е за преработване на плана на ЕС за предоставяне на финансова помощ на Украйна, съобщава The Associated Press. След двустранни преговори с Виктор Орбан, словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че е съгласен с позицията на унгарския си колега, че ЕС не трябва да финансира планирания пакет от помощ от 50 милиарда евро за Киев от общия бюджет на блока. Освен това той повтори след Орбан, че войната в Украйна не може да бъде прекратена с военни средства.

По-специално той подкрепи предложението на Орбан за разделяне на финансирането на четири части, които биха могли да бъдат преразглеждани и евентуално блокирани всяка година. Страните от ЕС ще обсъдят отново въпроса на срещата си на 1 февруари, но те продължават да се опасяват от унгарското вето.

Станете почитател на Класа