В реч севернокорейският лидер призова за конституционни промени, за да идентифицира юга като „враждебна държава номер едно“
Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун призова за промяна на конституцията, за да идентифицира Южна Корея като "враждебна държава номер едно", слагайки край на ангажимента на режима за обединяване на Корейския полуостров.
В реч пред Върховното народно събрание - парламентът на Северна Корея - Ким каза, че вече не вярва, че обединението е възможно и обвини Юга, че се опитва да подтикне към смяна на режима и да насърчи обединението скришно.
В друг знак за бързо влошаване на връзките между двете Кореи, които приключиха войната си от 1950-53 г. с примирие, но не и с мирен договор – Ким каза: „Ние не искаме война, но нямаме намерение да я избягваме.“
Държавната информационна агенция KCNA заяви във вторник, че Северна Корея ще затвори три агенции, които наблюдават обединението и междукорейския туризъм: Комитета за мирно обединение, Националното бюро за икономическо сътрудничество и Международната туристическа администрация на планината Кумганг.
„Двете най-враждебни държави, които са във война, сега са в остра конфронтация на Корейския полуостров“, се казва в решение, прието от събранието, според KCNA. „Обединението на Корея никога не може да бъде постигнато с Република Корея“, официалното име на Южна Корея.
Коментарите на Ким предизвикаха незабавно осъждане от южнокорейския президент Юн Сук Йеол, който обвини Пхенян, че е „антинационален“ в етикетирането на Юга като враждебна страна.
Юн също така осъди неотдавнашното изстрелване на ракети и учения с бойна стрелба на Северна Корея близо до напрегнатата морска граница на страните, като предупреди, че провокациите ще предизвикат отмъщение в „умножен мащаб“.
Речта на Ким бележи отклонение от десетилетия на официална политика, която виждаше помирението и обединението като крайна цел, въпреки честото нарастване на напрежението на полуострова.
На тази снимка, предоставена от севернокорейското правителство, севернокорейският лидер Ким Чен Ун говори пред Върховното народно събрание в Пхенян, Северна Корея в понеделник. Снимка: 朝鮮通信社/AP
Някои анализатори смятат, че като класифицира Юга като най-големия си противник, Северът може да се опитва да оправдае използването на ядрени оръжия във всяка бъдеща война.
Ким каза, че една война ще „унищожи“ Южна Корея и ще нанесе „невъобразимо“ поражение на нейния най-голям съюзник, САЩ, който има почти 30 000 войници, разположени в страната, според KCNA.
„В случай на война на Корейския полуостров, мисля, че също така е важно да се помисли върху въпроса за пълната окупация, потискане и възстановяване на [Южна Корея] и включването й в територията на нашата република“, каза Ким.
Неотдавнашното влошаване на трансграничните връзки предизвика тревога сред някои корейски наблюдатели.
В доклад, публикуван миналата седмица за базирания в САЩ проект 38 North, бившият служител на Държавния департамент Робърт Карлин и ядрен учен Зигфрид Хекер заявиха, че ситуацията на Корейския полуостров е „по-опасна, отколкото е била когато и да било от началото на юни 1950 г.“ малко преди началото на Корейската война.
„Това може да звучи прекалено драматично, но ние вярваме, че подобно на дядо си [Ким Ир Сен] през 1950 г., Ким Чен Ун е взел стратегическо решение да започне война.
„Не знаем кога и как Ким планира да дръпне спусъка, но опасността вече е далеч отвъд рутинните предупреждения във Вашингтон, Сеул и Токио за „провокациите“ на Пхенян.“
На среща на управляващата Работническа партия в края на миналата година Ким Чен-ун описа Северна и Южна Корея като „две враждебни една към друга държави“, каза агенция Йонхап.
Източник: Guardian ; превод: СТ