ООН „Изменението на климата е извън контрол“

Генералният секретар на ООН каза „Промените в климата са извън контрол", след като неофициален анализ на данни показа, че средните световни температури през седемте дни до сряда са били най-горещата седмица в историята.
„Ако продължим да отлагаме ключовите мерки, които са необходими, смятам, че преминаваме към катастрофална ситуация, както показват последните два температурни рекорда", каза Антониу Гутериш, имайки предвид световните температурни рекорди в понеделник и вторник.
Средната глобална температура на въздуха беше 17,18C във вторник, според данни, събрани от Националните центрове за прогнозиране на околната среда на САЩ (NCEP), надминавайки рекордните 17,01C, достигнати в понеделник.
За седемдневния период, приключващ в сряда, средната дневна температура е била по-висока от всяка седмица за 44 години водене на записи, според данните от Climate Reanalyzer на университета в Мейн. Climate Reanalyzer използва данни от системата за прогнозиране на климата NCEP, за да предостави времева поредица от дневна средна двуметрова температура на въздуха, базирана на показания от повърхностни, въздушни балонни и сателитни наблюдения.
Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), чиито данни се считат за златен стандарт в климатичните данни, заяви, че не може да потвърди неофициалните числа. „Разбираме, че сме в топъл период поради изменението на климата и в комбинация с Ел Ниньо и горещите летни условия, виждаме рекордно топли повърхностни температури, регистрирани на много места по света", каза NOAA.
Въпреки това учените са съгласни, че изменението на климата достига неизследвана територия и че увеличената топлина от антропогенното глобално нагряване, съчетана със завръщането на Ел Ниньо, ще доведе до повече рекордни температури. Последният голям Ел Ниньо беше през 2016 г., която остава най-горещата година в историята.
„Шансовете са, че месец юли ще бъде най-топлият досега, а с него и най-горещият месец досега, т.е. от Eemian [междуледниковия период], който наистина е преди около 120 000 години", д-р Карстен Хаущайн, научен сътрудник по атмосферна радиация в Лайпцигския университет.
Различни части на света изпитват горещи вълни и в четвъртък службата за мониторинг на климата на ЕС съобщи, че светът е преживял най- под купол от интензивна топлина през последните седмици, включително на националния празник 4 юли. В части от Китай трайната гореща вълна продължава, като температурите достигат над 35C.
Като цяло една от най-големите причини за топлинните рекорди тази седмица е изключително меката зима в Антарктика. Части от континента и близкия океан бяха с 10-20C по-високи от средните от 1979 до 2000 г.
Чари Виджаярагхаван, полярен изследовател и преподавател, посещавал редовно Арктика и Антарктика през последните 10 години, каза, че глобалното затопляне е очевидно и на двата полюса, заплашва дивата природа в региона и води до топене на лед, което повишава морското равнище.

Станете почитател на Класа