Екип от американски и британски учени изпрати официално послание до американската Национална академия на науките, в което те предвиждат кога Земята вече няма да може да приютява хора и други бозайници.
"Отвъд текущия проблем с глобалното затопляне, всяка технологично растяща цивилизация, живееща на планета с ограничени ресурси, ще бъде изправена пред ограничения и последици за растежа, като същевременно понася съществуващи самопредизвикани проблеми, комбинирани с времето", пишат учените.
В документа, експертите подчертават опасността от изменението на климата, неизбежна в резултат на консумацията на енергия, която ще продължи да се покачва, дори при намалени емисии на парникови газове в атмосферата. Според техните данни планетарната температура ще стане непоносима за оцеляването на животните между 2200 и 2400 година.
"Ако сегашните тенденции за потреблението на енергия продължат, може да се случи катастрофално екологично затопляне в периода между 2200 и 2400 година, независимо от забавянето на ръста на населението, очаквано през 2100", обясняват те.
Освен това учените посочват и други рискове, наречени "катастрофални или глобално екзистенциални", които могат да доведат до упадък на човешката цивилизация. Те включват "ядрената зима, пандемията, въздействието на астероидите, както и катастрофални неуспехи на бъдещи технологии като изкуствения интелект".