"Невъзможният двигател" на НАСА с рекорд, който ни доближава до Марс

X3 е един от трите прототипа, които НАСА изследва за бъдещи пилотирани мисии на Марс, с цел да се намалят времето за пътуване и количеството необходимо гориво. По време на неотдавнашен тест този двигател счупи рекорд за двигател с ефекта на Hall, постигайки по-голяма мощност и тяга, съобщава Science Alert.

Механизмът, наречен "невъзможен двигател" заради неговите свойства, които дори и учените не могат да определят напълно, счупи рекорда за тяга, достигайки 5,4 нютона, в сравнение със стария рекорд от 3,3 нютона. Също така значително подобри интензитета на електрическото напрежение (250 ампера спрямо 112) и мощността (102 киловата спрямо 98).

Тестът бе проведен от Скот Хол и Хани Камхауи от Изследователския център на НАСА Джон Глен в Кливланд, САЩ.
Този двигател X3 работи чрез преобразуване на малки количества инертни газове, като ксенон, в плазма, зареждана с електрически полета, която след това се ускорява много бързо с помощта на магнитно поле.

Едно от предимствата на двигателя е, че може да достигне максимална скорост, използвайки малко количество гориво, за разлика от химическите ракети. Но изпробването на тези видове двигатели на Земята не е лесно, тъй като има нужда от вакуумна камера с достатъчно мощност за монтиране на двигателя. След това е необходимо да се извлече целия въздух от камерата - процес, който продължава около 20 часа.

В началото на 2018 г. екипът планира да проведе повече тестове в лабораторията "Галимор", като използва подобрена вакуумна камера.

Станете почитател на Класа