Американска ракета се провали на изпитанията

Изпитанията на американска ракета-прихващач с наземно базиране в рамките на системата за противоракетна отбрана (ПРО) се провалиха.

Ракетата, изстреляна от ВВС базата във Вандерберг, Калифорния, трябваше да прихване балистична ракета с дълъг обсег, пусната от атола Кваджалейн на Маршаловите острови в Тихия океан.

Задачата обаче не е била изпълнена, стана ясно от пресрелийз на министерството на отбраната на САЩ. Сега предстои обстоен анализ, за да се разбере причината, попречила ракетата да прихване целта.

От 2008 г. насам нито едно изпитание с американски ракети-прихващачи не е било успешно. След два последователни неудачни опита през 2010 г. тестовете дори бяха временно замразени.

САЩ имат 30 наземни ракети-прихващачи, дислоцирани на територията на Аляска и Калифорния. Пентагонът иска в Аляска да бъдат поставени още 14 ракети с оглед заплахата от КНДР.

























БГНЕС

Станете почитател на Класа