Емисиите на въглероден диоксид предизвикват увеличаване на нивата на цветния прашец в европейските градове, съобщи Би Би Си, позовавайки се на изследване, проведено в 13 страни от Стария континент.
Изследователите анализирали нивата на цветния прашец от над 20 вида растения и дървета. Те установили, че много от тях, включително някои от онези, които предизвикват алергии като сенната хрема, са свързани с покачващите се нива на въглеродния диоксид. Случаите на сенна хрема и други алергии в Европа се увеличават. Само във Великобритания случаите на алергични ринити, в които се включва и сенната хрема, са се увеличили с една трета в периода от 2001 г. до 2005 г. Доскоро се предполагаше, че по-високите температури карат растенията да произвеждат повече цветен прашец. Сравнение на количествата, произведени през по-топли и по-студени години обаче, опроверга тази теория.
Анетте Менцел от Техническия университет в Мюнхен обясни, че и други потенциални фактори са били елиминирани, и че единственият възможен причинител остава въглеродният диоксид. Не всички изследвани видове показали една и съща тенденция, но при 60% от тях било установено повишено производство на цветен прашец през последните десетилетия, сред които и девет вида, отговорни за разпространяването на алергенен цветен прашец.
Най-четени статии:
-
На 4 юли руският външен министър Сергей Лавров ще проведе…
-
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че не е постигнат напредък…
-
В момента Украйна е почти в края на пътя към…
-
Изглежда, че на обикновените украинци им харесват ударите ни по…
-
Още един политически и дипломатически удар по режима на Зеленски…
-
Рекордните бомбардировки на Киев и региона продължават вече шест часа.…
-
Русия е изправена пред ново строго ембарго. Този път…
-
Кремъл може да се реши на по-мащабни атаки - вътрешни…
-
Руският президент Владимир Путин е отхвърлил призива на американския си…
-
Телефонният разговор между руския и американския президент Владимир Путин и…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Възможно е да…
-
Хората, които тази година навършват 100 години, са видели доста.…
-
Предпочитанията към големите пениси, за които много жени говорят, често…
-
Създавайте силни пароли, не отваряйте линкове от непознати източници и…
-
Министерството на външните работи (МВнР) информира, че в периода 3…
-
Руска блогърка за пътувания показа на видео популярен европейски град,…
-
Астрологът Марен Алтман каза, че в момента преживяваме „меко момичешко…
-
С възрастта структурата на косата може да се промени: тя…
-
Холандски турист бе намерен безжизнен в окървавена хотелска стая в…
-
Принцесата на Уелс Кейт Мидълтън открито сподели за своята битка с…