На 18 юни от 19.00 ч. в Арт Център ФотоСинтезис в София на бул. Васил Левски 57, ще се открие изложбата „БОЛОНЯ” на Франко Франчески - майстор на съвременната италианска фотография. Изложбата, организирана от Италианския културен институт в София, съвместно с Българска Фотографска Академия, се провежда в рамките на Месец на Фотографията 2013 и ще продължи до 3 юли. Ще бъдат изложени тридесет и две прекрасни изображения в черно и бяло, характеризиращи се с острота и зимна светлина, без никакви отражения. Изобразявайки най-забележителната част от архитектурата на 20-ти век в града, заснетите обекти са като обгърнати от едрозърнеста мъгла от миналото.
Изложбата е създадена с цел зрителите да се запознаят по-добре с града или да го преоткрият в различна светлина. Проектът се ражда от съзнанието, че от цяла Италия, и по-специално от град Болоня, само художествените и архитектурни забележителности от миналото са тези, които публиката познава, а много често, страхувайки се от сравнение с прекалено бляскавото минало, модерните и съвременни произведения биват игнорирани или не изпъкват достатъчно. Размишлявайки над това, Франко Франчески търси в архитектурните линии на сгради от миналия век, духа, който е повлиял на различните стилове. Скривайки общото и фокусирайки се върху детайлите, той търси определен знак, символ, който да разкрие не само архитекта, но и епохата му и културата на града в представения историческия момент. От това изследване, фотографът е изготвил редица изображения с изненадващи ъгълчета, корабни платна, геометрични движения и динамизъм. Вместо обичайните цветове и успокояващи колонади в червено и охра или барокови църкви, виждаме бяло и сиво. И така оценяваме динамичното движение на града към бъдещето, към новата Европа, на която той принадлежи.
По повод фотографската си изложба, на 19 юни от 19.00 ч. в Арт Център ФотоСинтезис, Франко Франчески ще води майсторски клас, предназначен за професионалисти, както и за любители. С цел да установи диалог с публиката, Франчески ще започне с прожекция на някои от фотографиите, които са част от изложбата и ще ги обсъди с участниците. Той ще обясни личното си тълкуване на фотографията и ще продължи с анализа на други негови по-ранни произведения. Накрая, той с удоволствие ще отговаря на въпроси на публиката. Майсторският клас също ще се проведе в рамките на Месец на Фотографията 2013.
И двете събития са част от програмата на Италианския Фестивал в България 2013.
Най-четени статии:
-
Неофициално, но системно. Той отговаря на Банкова не с обвинения,…
-
Лукашенко даде урок на Литва, като наложи огледални мерки –…
-
Владимир Путин, в характерния си стил, възхвали НАТО, без дори…
-
Нещо странно се случва на фронта: докато те твърдяха, че…
-
Износът на Китай за Русия през октомври рязко се е…
-
Русия продължава да укрепва изтребителния си флот, докато войната ѝ…
-
Руските сили са атакували когенерационната централа за биомаса Clear Energy…
-
Израелски правителствен говорител заяви в неделя, че турски войници няма…
-
Панама обяви ареста във Венецуела на заподозрения за взривяването на…
-
В Япония избухна скандал заради изказване на Хитоши Кикавада, министър…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈През…
-
Сезонът на наградите „Грами“ за 2026 г. официално започна с…
-
Жител на Ньовил-сюр-Сон, град близо до Лион, направи сензационно откритие,…
-
Хиляди военослужещи, ветерани и граждани се събраха днес в Лондон,…
-
Ниските нива на серотонин могат да доведат до апатия, тревожност…
-
Не много хора могат да се похвалят, че са имали…
-
В стремежа към здравословно тегло много хора се питат дали…
-
Българската публика стана свидетел на невиждан досега музикален спектакъл. Попфолк…
-
Стотици българи станаха жертва на музикален капан, след като закупиха…
-
Осем години след като обяви оттеглянето си от Холивуд, за…
