Един от най-красивите млади сопранови гласове – Оксана Дика, ще звучи довечера на открито пред НДК. Очарователната украинка, смятана за Тоска номер 1 в света, ще пее в галаспектакъл на едноименната опера на Пучини на сцената на двореца на изкуствата „Кралица София“ във Валенсия. Представлението се излъчва директно в 38 града из целия свят. У нас ще го гледаме в София и в Стара Загора. Спектакълът ще бъде предаван чрез сателит . Партньори на красавицата са Хорхе де Леон - тенор, прочут с ролята на Марио Каварадоси, и Брин Терфел, солист на Метрополитен опера, където вече е изпълнявал тежката роля на барон Скарпия. Те участват в постановката на „Тоска“ заедно с великолепния оркестър на Comunitat Valenciana и хора на Generalitat Valenciana – под диригентството на легендарния маестро Зубин Мета. Излъчването на „Тоска“ е част от проекта VIVA EUROPA - културно събитие на Европейския съюз, под високия патронаж на европейския комисар за всяка година. Тази културна инициатива се ражда през 2009-а с цел да поощрява европейското чувство за общност.
Първото заглавие, включено в проекта, бе „Валкюра“ на Вагнер, наблюдавана едновременно в девет европейски града. На 18 юни през 2010 година опероманите в 43 града на Стария континент се насладиха на великолепната „Кармен“ с примадоната Елина Гаранча в главната роля.
У нас проектът се реализира за първи път от Националната асоциация на общинските служители в България с активната подкрепа на фондация „Ханс Зайдел”. Присъствието на събитието е безплатно.
Звездата на „Тоска“ безспорно е Оксана Дика, родена в Украйна през 1978 година. Оксана завършва украинската Национална музикална академия при Микола Кндратюк и веднага е назначена за солистка на националната опера в Киев. Лауреатка е на два авторитетни международни белкантови конкурса - „Марсел“ във Франция и „Лисенко“ в Украйна. В началото на 2011-а тя блесна в постановката „Палячи“ на сцената на Миланската „Скала“.
„Да слушаш и гледаш „Тоска“ под палката на Зубин Мета е повече от удоволствие. Маестрото постига тонове и нюанси, за които меломаните мечтаят. В последната картина всички се почувствахме като в Рим, над река Тибър. А Оксана Дика и Хорхе де Леон ни разплакаха“, пише Роландо де ла Серда в сп. „Опера“ по повод премиерата на „Тоска“ във Валенсия.
Най-четени статии:
-
През 2024 година процеса на дедоларизация продължава и делът на…
-
В последната си книжка списание New Left Review, интелектуалният орган…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да отправи ядрено предизвикателство…
-
Задачата, поставена за 9 май от украинските въоръжени сили, е…
-
Нацистка Германия е премазала Чехия за седмица, Полша за месец,…
-
Пакистан заяви, че е започнал военна операция срещу Индия рано…
-
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те…
-
Руските власти обвиниха Украйна в нападение с безпилотен летателен апарат…
-
Службата за сигурност на Украйна (ССУ) съобщи, че е разкрила…
-
Надеждите на Русия да осъществи пробив в международните санкции получиха…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Според експерти порното може да има както положителен, така и…
-
В ерата на лесните решения и бързите резултати, хранителните добавки…
-
На червения килим изглеждат безупречни, а връзките им – като…
-
Колко сексуални партньори са „социално допустими“, преди обществото да започне…
-
Красотата не се измерва само с външни черти и симетрия.…
-
Бившият вратар на Арсенал Йенс Леман и съпругата му Кони…
-
Cъc cpeдни цeни oт oĸoлo 20-30 eвpo нa вeчep зa…
-
Всички знаем, че децата наследяват много черти от родителите си.…
-
По последни данни България е 6-та в Европа по затлъстяване…