Надежда Славова е завършила „Изящна живопис“ в НХГ „Николай Павлович“. Създава рекламна агенция и творческо студио „Анима арт“. В момента е председател на Българската асоциация на независимите художници аниматори „Пройко Пройков“ (БАНХА), която подготвя Международния фестивал на анимационния филм „Златен кукер“. Фестивалът ще се състои от 13 до 17 октомври 2010 г. в НДК.
- Г-жо Славова, усилено подготвяте фестивал на анимационните филми, това възкръсване на българската анимация ли е?
- Да, това е един от опитите да възкръсне българската анимация, въпреки че тя никога не е умирала. Никой истински аниматор не би могъл да спре да работи, защото анимацията е съдба, магия. Възстановяваме фестивала от името на Българската асоциация на независимите художници и аниматори. Тя носи името на Пройко Пройков – един от най-обичаните български аниматори, и обединява най-вече младите творци, голяма част от които са ученици на самия Пройков.
- Как се справяте финансово в тези трудни времена?
- Идеята я имаме отдавна. Тази година тръгваме със собствени средства. Фестивалът основно се спонсорира от нашата рекламна агенция и творческо студио „Анима арт“. Приобщаваме към идеята аниматори и от старата гвардия, и от младите, всички са много запалени и помагат с каквото могат за фестивала. Държавата засега не ни е дала нищо, само обещания.
- Има ли пазар за вашето изкуство?
- Пазар по света има, но в България той не е достатъчно развит, ние на практика сами си намираме и проектите, и дейностите. Успяхме сами да направим 21 филма по български детски песнички, убеждавайки Българско национално радио (БНР), че това наистина е една сериозна ниша, която трябва да бъде запълнена. Филмчетата са по известните детски песнички - „Зайченцето бяло“, „Теменужка“, „Шаро и първият сняг“ и т.н., те ни се довериха и направихме филмчетата, като идеята е да направим и книжки, които да бъдат издавани заедно.
- Защо предпочитате да работите за деца?
- Децата са принудени да гледат като анимация неща, които са грозни и страшни. Тръгвайки от традициите на анимацията, ние се стремим филмите, които правим, да бъдат в стила на Дисни. Децата страшно много ги харесват и ги предпочитат пред много други филми. Харесват ги и техните родители. За нас това е един невероятен стимул да продължим в същата посока.
Интервюто взе Маруся Панковска
Най-четени статии:
-
Рекламната кампания сравнява основния съперник на Виктор Орбан на парламентарните…
-
Украинските военни признават, че руснаците имат предимство благодарение на увеличените…
-
Лидерът на "Хизбула" Наим Касем заяви, че групировката няма да…
-
Бивш американски морски пехотинец заяви, че войната в Украйна е…
-
Кметът на Киев Виталий Кличко призова Германия да изпрати на…
-
Израелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна във Вашингтон за предстоящата среща…
-
Израелски резервист, служил три пъти в Газа, заяви пред Скай…
-
Без резултат е приключила първата сесия от непреките преговори между…
-
Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а…
-
Украински далекобойни дронове са поразили Илския нефтопреработващ завод в Краснодарския…
от нета
-
Zamislite scenu: prepuna arena u Istanbulu, vazduh gust od iščekivanja,…
-
Дневен хороскоп ТЕЛЕЦ (21 април - 21 май) ♈Днес…
-
Международен екип от учени разработи нова технология, която позволява човешката…
-
В екстремно топлите дни охлаждането на тялото е от жизнена…
-
Астролозите твърдят, че някои зодиакални знаци по-често изпитват затруднения в…
-
От началото на космическата ера през 1957 г., когато излетя…
-
Фитотерапевтът от Берковица Валентин Стоянов е от по-новото поколение билкари…
-
Пазарът на бюджетни процесори е по-важен от всякога, тъй като цените продължават…
-
Юли 2025 г. идва с нова вълна от енергия, която…
-
Хормоните са специални вещества, които се произвеждат от организма за…