В грандиозен дипломатически скандал забърка Германия посланичката на страната у нас Ирене Мария Планк. Макар международните и демократичните норми да не допускат дипломати да участват в партийни протести в страните, в които представляват родината си, се появиха нейни снимки на шествието в София в сряда вечерта, организирано от ПП в подкрепа на обвинения в корупция кмет на Варна Благомир Коцев.
На фотосите, направени от БТА и препечатани в Клуб З – сайт, свързан с медийната машина на Иво Прокопиев, чиито интереси представлява в политиката всъщност ПП, г-жа Планк е снимана свойски да си хортува с лидера на формацията Асен Василев. Името на Василев също бе намесено в корупционния скандал, по който бе арестуван Коцев, след като свидетелката по делото срещу кмета – Пламенка Димитрова, обяви, че 5% от 15-те на сто подкуп, поискан й от Коцев и екипа му, е трябвало да отидат именно за председателя на ПП и бивш вицепремиер и финансов министър.
На този фон, с присъствието си на протеста Ирене Мария Планк всъщност забърква в двоен скандал. От една страна, етичните правила, които всеки посланик и представител на дипломатическия корпус (не само от Германия) трябва да спазва, категорично не позволяват тяхно присъствие на политизиран партиен протест в държавата, в която са изпратени.
Нормите на немското Външно министерство предвиждат дипломатите на държавата не само да поддържат най-високи стандарти на професионализъм, сдържаност и благоразумие, но и да имат „здрава преценка“ и да спазват етичните правила при всяко свое решение. Изискване, което г-жа Планк недопустимо наруши в сряда вечерта.
Да не говорим, че с присъствието си на протеста тя реално си позволява да оспорва легитимността на държавни институции каквито са Антикорупционната комисия и Софийската градска прокуратура и да вземе страната на корупцията. Тя подкрепя човек, който е обвинен в искане на подкуп и на партия, чиято лидерска върхушка през последните седмици и месеци беше разобличена в цяла серия корупционни практики.
До степен, че другият й съпредседател – Кирил Петков, беше принуден да се откаже от лидерския си пост, за да замаже малко очите на избирателите и да се опита да предотврати допълнителен електорален крах и пълна загуба на доверието на избирателите. Процес, който впрочем е налице от няколко години именно, защото имената на Кирил Петков, Асен Василев и компания спорадично изскачат в корупционни скандали.
Както стана миналата година, когато бившата шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова даде свидетелски показания пред разследващите, според които разбитият канал на контрабандния бос Никола Николов-Паскал е имал чадър на най-високо ниво по времето на управлението на ПП-ДБ. А също така, че Асен Василев -човекът с когото немската посланичка Ирене Мария Планк е засечена на протеста в сряда да си хортува свойски, е вземал месечни отчисления от Паскал в размер на 150 000 долара.
На този фон е повече от очевидно, че посланичката е нарушила вече цитираните изисквания за „здрава преценка, сдържаност и благоразумие“ на германския дипломатически корпус. Въпросът е дали в родината й вече са осъзнали, че подобно поведение е недопустимо. А също дали българското МВнР ще остави подобна постъпка без реакция.