– Г-н Октай, кога започна пробивът на ДПС в гетата и ромските махали в България?
Настъплението започна не само в ромските махали, но и в български райони като Своге, Монтана и Враца. Това стана заедно с обръчите от фирми по време на Тройната коалиция при управлението на БСП, ДПС и НДСВ. А когато техен народен представител стана Делян Пеевски, с помощта на пирамидата „КТБ“ започнаха да организират финансиране на местни групировки за купуване на избиратели.
Ако влезете в сайта на Народното събрание, ще видите, че в райони като Пазарджик, Стара Загора, Видин, Монтана, Велико Търново до 2001 година ДПС никога не е излъчвало народни представители. До тогава за ДПС гласуваха само турци и българомохамедани. До тогава аз бях председател на предизборния щаб, включително и 2001 г. на изборите.
След тази година, когато ДПС се оформи като политическа формация на задкулисието за обслужване на обръчите и мафията, се появи и този модел в ромските махали.
– Тогава започва този процес, а какъв е механизмът, по който ДПС успява да печели подкрепа точно в тези райони?
Преди няколко години т.нар. цигански тартори се бяха събрали в Японския хотел, начело с известни имена от ъндърграунда като Киро Японеца например. Тогава те обявиха, че от тук нататък организирано ще гласуват за Движението за права и свободи като единствената партия, която защитава на малцинствата.
– Това донякъде е така, все пак?
Така е, да. Два дни след този форум те обикаляха сутрешните блокове и обясняваха решенията си. Какво им предложи ДПС тогава? Предложи им защита от всички институции в държавата – и полиция, и следствие, и прокуратура, и т.н. Целият ъндърграунд бе организиран като посредник за привличане на гласове. Циганските тартори винаги са били употребявани като посредници за различни корупционни и мафиотски дейности – от разпространението на цигари и наркотици, до износа на бежанци, който наблюдаваме сега. Всичко това винаги се е вършело координирано с висши полицейски и съдебни структури.
Кварталните тартори за разпространение на контрабанда и проституция владеят своите квартали. И няма защо да се изненадваме, че това момче от Самоков е бил сложен на второ място след народния представител Бат Сали.
– Това, което описвате, на практика е подаряване на територии от държавата?
В последните 15-20 години циганите се използват като посредници за различни престъпни дейности. Дори и за прехвърляне на фирми – примерно фирмата Х дължи 20-30 милиона ДДС и за 24 часа, с помощта на Агенцията по вписванията, фирмата е прехвърлена на някакъв неграмотен циганин и парите изчезват. А човекът дори не знае, че е собственик и дължи милиони.
– Държавата не може ли с нейните институции да пресече този процес?
Държавата участва в целия този процес. Неслучайно най-автентичният политически проект за упражняване на властта на задкулисието стана основаната от нас и от мъката на хората партия ДПС. Тя се защитава до такава степен, че ако някой от лидерите се окаже дразнител и може да предизвика агресия на обществото срещу ДПС и така да разруши присъствието на партията, то бива отстраняван веднага. Ахмед Доган принудително бе свален от сцената с газов пистолет, защото антидоганизмът като настроение беше придобил огромни размери в обществото. Това рискува да разруши възможностите за партньорство с други политически партии.
Неслучайно Христо Бисеров бе отстранен за едно денонощие. Всеки, който се превърне в заплаха за обслужващата задкулисието формация, веднага бива изтеглен от играта. Така ще се случи и с Пеевски, така ще се случи по-нататък и с Лютви Местан, защото той от умерен се превърна в дразнещ.
– Каква е прогнозата ви за резултатите в ромските махали на тези местни избори?
Вече в два парламента те вкарват от Пазарджик два мандата, начело с Делян Пеевски и предимно с циганските гласове. По същия начин е в Стара Загора. Когато започнаха така агресивно да дразнят, дори и образованите турци започнаха да се съпротивляват срещу опитите им да разделят българското общество. И когато ДПС започна да губи гласове сред турците, започна да компенсира тези гласове от циганското население. Това не става без участието на висши държавни институции на всички нива. Така ще е и този път.
– Къде е отговорността на другите. Описахте модела, а къде е отговорността на останалите, които допускат или се примиряват с това?
В днешния парламент няма политическа формация, която да не е зависима от този задкулисен модел. Този модел определя поведението на довчера политически противници, които искаха да си вадят зъбите, искаха да се стрелят, а днес изведнъж показват някаква комуникация и толерантност, уж за да нямало етническо напрежение. Помните как Бисеров питаше Цветанов дали го боли, като му вадят зъбите, а Борисов се оплака, че Доган бил поръчал убийството му.
Неслучайно, когато дойде Орешарски, първата им работа бе да подготвят законопроект за обединение на ГДБОП и ДАНС. Т.е. офицерите от „Държавна сигурност“ в ДАНС да контролират архивите на прехода, които са в ГДБОП и полицейските структури. Те за една година овладяха тези архиви и затова много играчи, на които им се заканваха дори, че ще им вадят зъбите, че ще ги гърмят, станаха много меки и умерени. И забравиха всичко.
Най-четени статии:
-
Украинката Лиза, която в момента е в бежански лагер в…
-
Украинският политик Петро Андрюшченко съобщи, че Русия вече изпитва огромни…
-
Руските сили засилиха атакуващите си операции в Запорожка област и…
-
Град Покровск в Донецка област е паднал и е на…
-
Израелският президент Ицхак Херцог съобщи, че е получил днес писмо…
-
Корупционният скандал в украинската енергетика се задълбочава. Президентът Володимир Зеленски…
-
Украинската армия обяви, че е оттеглила войските си от близост…
-
Русия е готова да възобнови преговорния процес с Украйна в…
-
Зеленски наскоро посети Херсон и не пропусна да направи селфи…
-
Ситуацията в Хуляйполе и Олександривка в Запорожката област се влошава…
от нета
-
Случвало ли ви се е да реагирате инстинктивно, без изобщо…
-
Високо в перуанските Анди се намира място с приблизително 5200…
-
В днешния свят почти всяко семейство вероятно притежава кола. Това високо…
-
На пръв поглед изглежда като обикновено парче плат, случайно оставено…
-
В дълбините на Родопите, близо до село Крибул, се намира…
-
Европа не е просто континент, потънал в история – тя…
-
Модната индустрия обича неочакваните възраждания на тенденциите. Отличен пример за…
-
Плейминетката Светлана Василева показа физическите следи от последната разправия с новия й…
-
Американка си взе за съпруг мъж, който е 26 години…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Финансовите…
