Членовете на Българския медиен съюз подписа професионално-етичен кодекс на тържествена церемония в резиденция „Лозенец". В събитието взеха участие над 100 дипломати, главни редактори на национални и регионални медии, издатели, журналисти, видни интелектуалци и общественици.
Българският медиен съюз (БМС) е най-голямата и национално представена медийна организация и обединява 35 издатели на 68 местни и национални медии. Партньори на БМС са Световната вестникарска организация- УАН ИФРА, Европейската асоциация на издателите, Европейската асоциация на европейските телевизии, Европейската асоциация на радиостанциите, Европейският съвет за радио и телевизия и др.
В преамбюла на медийния кодекс е записано: „Свободата на медиите електронни, печатни и интернет е гарантирана от международните актове, по които България е страна, Конституцията, както и секторното законодателство, като те гарантират основополагащото право на свободното изразяване и разпространение на информация. Ние, членовете на Българския медиен съюз осъзнаваме своята отговорност към обществото, която медиите дължат на всеки гражданин на Република България. Вярвайки, че изпълняваме нашите задължения честно, в съответствие с действащото законодателство и отчитайки нуждата от редакционна независимост, приемаме настоящите правила като възможност и задължение за въвеждане на ефективна саморегулация чрез приемане на единни стандарти обединени в настоящия Професионално-етичен кодекс на българските медии".
„Нашето задължение не е само да насърчаваме мнението на критики и да отстояваме свободата и демокрацията", обърна се към множеството председателят на Българския медиен съюз Валери Запрянов. „Подписването на етичния кодекс е отговорност към обществото. Не съм привърженик на закон за печата, след като сме коректив на обществото, то следва сами да се регулираме", допълни още той.
„Това е медийното събитие на 2013 година", каза изпълнителният директор на БМС Гриша Камбуров и отправи послание към гилдията: „Толерантност и взаимно уважение". След празниците етичния кодекс на медиите ще бъде разпратен на всички български медии. Благословия на журналистите в България даде европейският митрополит Антоний.
Най-четени статии:
-
На 10 септември руски дронове преминаха въздушното пространство на Полша…
-
Служители на ФБР са разпитали съквартиранта на 22-годишния Тайлър Робинсън,…
-
По-голямата част от германците се страхуват от потенциална атака на…
-
Ким Йо-чен, влиятелната сестра на севернокорейския лидер Ким Чен-ун, предупреди,…
-
Украйна ще се нуждае от най-малко 120 милиарда долара за…
-
Палестинската бойна групировка "Хамас" съобщи, че нейният главен преговарящ за…
-
Германският генерал Ерхард Бюлер призова телевизия MDR да преосмисли историческата…
-
След инцидента с дрона в Полша, Варшава призова Северноатлантическия алианс…
-
„Искандери“ са разположени в Калининградска област. Полша е напрегната. И…
-
Финландската икономика пострада силно в резултат на прекъсването на отношенията…
от нета
-
Бившият инженер на Microsoft Дейв Плъмър разкри, че най-неприятният бъг,…
-
В деня, когато Сияна Попова трябваше да навърши 13 години,…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес може да…
-
Сексологът Ян Кернер призова семейните двойки да се съсредоточат върху…
-
Попфолк певицата Анелия споделя пред пред водещия Мариян Станков -…
-
Испанският тенисист Карлос Алкарас, който наскоро спечели Откритото първенство на…
-
Валери Божинов отбеляза по емоционален начин пълнолетието на своя син…
-
Бившият иконом на покойната принцеса Даяна Пол Бърел, предсказа разрив…
-
Междузвездният обект 3I/ATLAS, известен като „извънземният кораб“, е започнал аномална…
-
"Започвам да правя конкурса "Най-красивите жени", защото "Мис България" не…