Не е нормално, в една изключително критична ситуация, месеци наред да не се свиква Консултативния съвет по Национална сигурност (КСНС) по казуса с бежанците. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Румен Петков, министър на вътрешните работи в правителството на Тройната коалиция. „На първо място недостатъците на политиката относно справянето на държавата с проблема с бежанците, са институционални, и те са натрупвани във времето. Изключително непочтено е да бъдат стоварвани върху това правителство, а още по-малко - върху министъра на вътрешните работи. Институционални, от гледна точка на подготовката на държавата, от гледна точка на адекватността на институциите, които имат отношение по въпроса. Бих казал, на първо място, президентът и главен главнокомандващ на Българската армия”, посочи Петков.
„Ако този въпрос, не се отчита като първостепенен проблем на националната сигурност на Република България, значи този президент е в груба грешка. Той е до такава степен неадекватен, че освен усмихната си физиономия, нищо друго не е в състояние да предложи на нацията. Неговата неадекватност вече влиза в абсолютно противоречие с обществения интерес”, коментира Петков.
Второ, трябва да сме наясно, че българското разузнаване „проспа” този процес през последната година и половина-две. Това е огромна вина и на служебното правителство, и на първо място на това недоразумение - Марин Райков. Той се занимаваше с печатницата на Българска народна банка, занимаваше се с личното си устройване, но не и с националната сигурност”, каза Петков. По думите му – служебният премиер не е изисквал доклад, включително заедно с президента, под чието разпореждане е разузнавателната служба. „Задача на Разузнаването е да направи подобрен солиден анализ на процесите в Северна Африка и на първо място - в Сирия, от гледна точка на зреещото положение там. Не може Гърция, преди две години, да се сети, и да започне да издига стена между себе си и Турция. Напреженията между Гърция и Турция не са от вчера и не са от преди две години, но те направиха стената преди две години, защото имат разузнаване. Нашето разузнаване изпълнява функциите горе-долу на плод и зеленчук; вестникарски изрезки и преписки по „чул, рекъл и казал”. Основната вина е на правителството на Марин Райков, тоест също - и на президента Плевнелиев”, заяви още Петков.
Най-четени статии:
-
Тази нощ руските войски предприеха ракетна атака срещу Кривой Рог.…
-
На 8 юли ВСУ атакуваха с дронове нищо неподозиращи цивилни…
-
Руснаците вдигнаха във въздуха МиГ-31К, съобщава РБК-Украйна, като се позова…
-
Чешките власти не планират да се присъединят към инициативата за…
-
Силите за специални операции (ССО) на Въоръжените сили на Украйна…
-
Бившата първа дама на САЩ Мелания Тръмп се оказва неочакван…
-
Владимир Путин все още се надява, че през следващите месеци…
-
Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще предоставят на Украйна системи…
-
Отделът, който разследваше предполагаеми военни престъпления в Украйна, престана да…
-
Израел обеща да спре атаките срещу сирийски военни цели на…
от нета
-
От януари до юни депутатите са прибрали стабилни суми от…
-
По времето на развития социализъм всички български мъже не…
-
Годината е 2025-а, но се усеща като деветдесетте на миналия…
-
Уейд Венчър от Великобритания купил контейнер за съхранение на онлайн…
-
Зa пъpви път yчeни пpeдcтaвиxa ĸoнĸpeтeн cцeнapий зa ĸpaя нa…
-
Тя разказа как е подала сигнал за пиян шофьор, става…
-
Лятото кипи с пълна сила по българското Черноморие, а Приморско…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Може да почувствате…
-
Сара Джесика Паркър направи любопитно признание по време на участието…
-
Новият мъж на холивудската звезда Джесика Алба най-накрая беше разкрит.…