Новият Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти ще бъде в Плевен. Това каза министърът на финансите Симеон Дянков пред журналисти в Министерския съвет. Причината да се спрат на града е Медицинският университет, както и близостта на Плевен до Свищов, където е Стопанската академия. Разчетите са, че в този съвет кадри от двете учебни заведения ще могат да работят след завършването си. Новият административен орган се създаде в сряда с решение на МС, като първоначалното предложение на здравния министър Десислава Атанасова е било той да бъде държавна комисия – нещо, с което Симеон Дянков не се е съгласил. Съветът ще извършва дейностите по ценообразуване и реимбурсиране на лекарствени продукти и ще оптимизира дейността на досегашната комисия, която нямаше собствена администрация и не беше постоянно действащ орган.
Министърът на финансите обяви, че 2-3 седмици кабинетът ще обяви преместването на още 4-5 администрации. Според експерти ставало дума за агенции от Министерството на здравеопазването, които ще станат ясни до дни.
„Философията на преместване на част от държавните структури из страната е по-дългосрочна и затова по отношение на критиките – дали ще струва много, не, няма да струва много. Дали ще загубим капацитет – не, няма да загубим голям капацитет“, заяви още Дянков.
За да са ниски разходите, министърът е поставил условия общината или съответната областна управа, която предлага преместването да стане там, да осигури имот – сграден фонд, в който да се настанят чиновниците.
„И само при това условие вече ние обявяваме, че ще става. Както сме обявили в Пловдив за туризма, и в Бургас - за Агенцията за рибарство”, каза Симеон Дянков.
Сграда за „Морска администрация“ са осигурили пък във Варна и затова миналата седмица обявихме и това преместване, обясни вицепремиерът.
От думите му стана ясно, че активно се работи и за предислоцирането на администрацията на митниците в Русе. „Това е голяма промяна, става въпрос за много хора.“ Според Дянков обаче „митниците са сравнително лесна администрация да се мести, защото всъщност най-важните й функции са по границите“. Един вид София осигурява юридически контрол и някои счетоводни и т.н. функции, така че по никакъв начин няма да се забави работата на митниците, обясни още вицепремиерът.
По думите му вероятно Плевен ще спечели битката с Хасково, Варна и Пловдив за Агенцията за виното.
Най-четени статии:
-
През 2024 година процеса на дедоларизация продължава и делът на…
-
В последната си книжка списание New Left Review, интелектуалният орган…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да отправи ядрено предизвикателство…
-
Задачата, поставена за 9 май от украинските въоръжени сили, е…
-
Нацистка Германия е премазала Чехия за седмица, Полша за месец,…
-
Пакистан заяви, че е започнал военна операция срещу Индия рано…
-
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те…
-
Руските власти обвиниха Украйна в нападение с безпилотен летателен апарат…
-
Службата за сигурност на Украйна (ССУ) съобщи, че е разкрила…
-
Надеждите на Русия да осъществи пробив в международните санкции получиха…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Според експерти порното може да има както положителен, така и…
-
В ерата на лесните решения и бързите резултати, хранителните добавки…
-
На червения килим изглеждат безупречни, а връзките им – като…
-
Колко сексуални партньори са „социално допустими“, преди обществото да започне…
-
Красотата не се измерва само с външни черти и симетрия.…
-
Бившият вратар на Арсенал Йенс Леман и съпругата му Кони…
-
Cъc cpeдни цeни oт oĸoлo 20-30 eвpo нa вeчep зa…
-
Всички знаем, че децата наследяват много черти от родителите си.…
-
По последни данни България е 6-та в Европа по затлъстяване…