Има основание за касиране на изборите, заявиха вчера в парламента депутати от Коалиция за България (КБ). Според левицата такива нечестни, манипулирани, купени избори не са провеждани от 22 години. „Затова КБ ще се противопостави на тоталния хаос и манипулираните резултати навсякъде, където има основание за подобни действия, включително и с искове за касиране“, каза Мая Манолова в декларация от името на парламентарната група. Нейното изявление беше последвано от декларации на всички парламентарни групи с изключение на независимите.
Според социалистите това са най-лошо организираните и зле проведени избори от 1990 г. насам. Манолова упрекна ГЕРБ в налагането на лош Избирателен кодекс, умишлено създавани нарушения, купени гласове, съзнателно създаван хаос. Затова били подадени около 1000 жалби, включително и около 150 до ВАС.
„Оценката, че това са най-лошо организираните избори от 1990 г насам, е неоспорима“, посочи и зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан. Той изтъкна, че според ДПС е имало добре организиран от ГЕРБ процес за манипулиране на изборите, а изпълнителната власт е извършила тежки престъпления, лишавайки от право на глас хиляди български граждани, които изцяло са покривали изискванията за уседналост.
ДПС поставя въпроса за отговорността на правителството и в частност за отговорността на министъра на вътрешните работи, каза Местан. Той настоя парламентът да се ангажира с формирането на своя комисия, която да проучи незаконосъобразните действия на МВР в изборния процес.
Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров посочи, че парламентарната му група потвърждава констатациите в декларациите на БСП и ДПС за драстични нарушения, и показа от трибуната снимки с разкъсани чували, от които падат бюлетини. Ако тези избори минат, без да бъдат проверени, ние нямаме никакви основания да признаваме тази власт, каза Сидеров. Той предложи да се съберат на едно място всички бюлетини за президентския вот и да бъдат преброени и сравнени с вписаното в протоколите пред представители на всички партии, на граждански организации, на всички медии, на международните организации.
Лидерът на СДС Мартин Димитров на свой ред настоя за промени в закона, с които да се направи възможно обжалването на решенията на ЦИК.
Няма нарушение на изборни права, има спазени правила. Няма проблем нито с изборната администрация, нито с изборните закони. Няма манипулиране на изборите, заяви от името на ГЕРБ Искра Фидосова. Тя видя в случващото се организирана манипулация от страна на БСП и ДПС и плач за това, че губят изборите. Фидосова увери, че управляващите ще продължат да работят по ясни и прозрачни правила и да спазват както законите, така и препоръките на международните организации. Констатираните проблеми са от технически характер и за втория тур ще бъдат отстранени, каза още Фидосова.
Най-четени статии:
-
Традициите на руската международна политика са такива, че ние винаги…
-
Огромна армия се е строила пред Русия. Западът е дал…
-
The Times: ЕС де факто се оказа зависим от политическата воля…
-
Текстът по-долу е публикуван десетина дни след началото на войната в…
-
„Ростех“ достави на войските 65% от годишния план за особено…
-
Знаете ли, че, с 2-3 изключения от постоянно повтаряните примери…
-
„За да се изтрият събитията около освобождението на Молдова от…
-
Главната гаранция за сигурността на Украйна ще бъде отказът от…
-
Историкът, политолог, автор на 12 книги за историята на постсъветското…
-
Молдовските власти имат коренно различни възгледи от по-голямата част от…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Овните…
-
Фънки мина на другия бяг. Закоравелият рокаджия се фръцна по…
-
Първата ракета на България Григор Димитров даде интервю за "Менсуиър",…
-
След като си спечели нова вълна от слава в риалити…
-
Азис разкри несподеляна досега история около дуета си с Мила…
-
Бионсе и Джей Зи, често сочени като най-богатата двойка в…
-
Мощно изригване на Слънцето, по-силно отколкото през юни, предизвика серия…
-
Често в ежедневието си чуваме уж безобидното „от теб зависи“.…
-
Рапърът Снуп Дог заяви в скорошно интервю, че вече изпитва…
-
Натали Трифонова никак не се бави и не си почива,…