Водещ политически приоритет в световен мащаб трябва да бъде повишаването на безопасността по пътищата. Около това становище се обединиха участниците в Световна конференция на министрите по проблемите на безопасността на движението, която се провежда в Москва, информират от пресцентъра на вътрешното министерство.
По данни към момента, годишно 1 300 000 души в света загиват при катастрофи, а получилите трайни увреждания в резултат на пътни инциденти са около 50 милиона. Песимистичната прогноза е, че ако не бъдат предприети драстични мерки, през 2020 година жертвите ще са 2 600 000.
От българска страна участие във форума взе министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов в качеството си на председател на Държавно-обществената комисия по проблемите на безопасността на движението. Министър Цветанов се срещна в Москва с колегата си Рашид Нургалиев. Двамата разговаряха по проблеми от взаимен интерес. Вътрешните министри подписаха Протокол за сътрудничество между министерствата на вътрешните работи на Република България и Руската федерация за 2010 – 2011 година. Това е стратегически документ за партньорство, подчерта по време на срещата министър Нургалиев. Протоколът е в контекста на междуправителственото споразумение за сътрудничество в борбата с престъпността, особено в нейните организирани форми, сключено през 2006 година. За периода на действието му е предвидено сътрудничеството да се насочи в следните области: обмен на оперативна информация от взаимен интерес, координирани действия за предотвратяване, установяване, пресичане и разкриване на престъпления, професионална подготовка на кадрите, научно-изследователската и научно-приложната дейност. Предвиден е и обмен на законодателни и други нормативни актове, методически материали и резултати от научно-изследователската работа в направленията: криминалистика и криминология, безопасност на движението, охрана на обществения ред и осигуряване на обществената безопасност при провеждането на масови мероприятия.
По време на визитата си българският вътрешен министър проведе работна среща и с унгарския си колега. Двамата са обсъдили унгарския опит в покриването на критериите за присъединяване към Шенгенското пространство и са договорили сътрудничество в обмена на добри практики.
/БГНЕС/
Най-четени статии:
-
Последните сателитни снимки показват, че Русия започва изграждането на защитни…
-
Украински военен заяви, че САЩ и ЕС се страхуват от…
-
Китай и Индия трябва да развиват стабилно и практическо сътрудничество,…
-
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон ще изпрати системи…
-
Германия се смята за общество, в което индивидуалният успех зависи…
-
Какво всъщност прави американското разузнаване цели 20 години? Какви други…
-
Руската армия започна да нанася систематични удари по Западна Украйна.…
-
Украйна е загубила и последното селище в Луганска област, която…
-
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви по време на среща…
-
В момента Украйна активно изгражда отбранителни линии на значително разстояние…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Началото на седмицата…
-
Носителката на титлата „Мисис България Вселена 2024“ Теа Нинова привлече…
-
Сред обширните руини на термите на Каракала в Рим стотици…
-
За парти балони, които могат да причинят рак, предупредиха от…
-
Една от най-очакваните светски церемонии тази година ще се състои…
-
Българските стари филми са истинска перла в нашето културно бижу.…
-
Eйса на Гришо попадна в Топ 50 на най-красивите латино…
-
Една странна история от Колумбия заинтригува света и предизвика разгорещени…
-
Най-малко двама души са убити при нападение в църква в…
-
Знаете ли каква е максималната допустима скорост по европейските пътища?…