Законопроектът за детето, който ще влезе в парламента, предизвика ожесточени реакции на съпротива от страна на неправителствените организации. И има защо.
Срещу какво възразяват НПО? На първо място, се инкриминира насилието над децата, което е дефинирано по следния странен начин: „Причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето.“ Така поставен казусът, излиза, че един шамар или издърпване на ухото, след като детето е направило поредната беля, е насилие. Според новите правила подобно действие пък води до намеса на социалните служби. И може да се стигне дори до извеждане на детето от семейството. Интересно е, че за предприемането на подобен род крайни действия са достатъчни напълно анонимни сигнали. При наличието на „прекрасни“ съседски отношения в българските панелни квартали можем да очакваме реализацията на следния сценарий. Ако се скарате със съседа, че си хвърля примерно боклука от балкона, нищо чудно детето ви да отиде в социален дом по анонимен сигнал за тормоз. Вече имаше такъв прецедент със съседи, които изпратиха здрав и прав мъж в психиатрия, защото защитил улична котка от прегазване. Законопроектът съдържа и други предложения за наказания на родители, които са оставили децата да си играят в двора без надзор до 8-годишна възраст.
Този тип недомислици водят до инкриминиране на почти 90% от българските родители. Най-добре е, вместо да се търси отчитане на дейност с необмислени решения, да се потърси начин за стимулиране на младите семейства да имат деца.
Най-четени статии:
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него мирът…
-
Броят на ранените след руското въздушно нападение с дронове, при…
-
Сделката на Украйна със Saab за съвместно производство на системи…
-
Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на…
-
Сирийските правителствени сили са се сблъскали с кюрдски милиции в…
-
Венецуела организира военни учения, насочени към защита на бреговете ѝ…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни традиционен малайзийски танц при…
-
Украинското население сътрудничи с руската армия и споделя координатите на…
-
Въпреки санкциите, Европейският съюз остава сред трите най-големи търговски партньори…
-
Повече от две трети от американците са оценили негативно видеоклипа,…
от нета
-
Xороскоп от astrohoroscope.info Овен Неделята може…
-
Смяната на часовниците всяка пролет и есен е предизвикателство, но…
-
Има няколко варианта за бъдещето на Деси Стоянова. Тя може…
-
Редакторите на Vogue обявиха актуалния заместител на шаловете през есента…
-
Младостта, както знаем, е състояние на духа. Прекрасно е, когато…
-
Слави Трифонов си е поръчал последен модел "Mercedes" S-класа със…
-
Еленският бут ще кандидатства за защитено географско указание като доказателство…
-
Опозореният принц Андрю прекарва дните си в гледане на телевизия…
-
Трима души са починали през последните 10 дни в Walt…
-
Внесен в Черно море от Далечния изток преди няколко години,…
