Според последните данни на Евростат България е първа в Европейския съюз по ръст на заплатите на годишна база за последното тримесечие. В същото време страната ни не се отлепя от дъното по показателя БВП на глава от населението, измерен с индекса на покупателната способност. Казано с други думи, в абсолютна стойност възнагражденията ни се редят на опашката в ЕС. Ако погледнем разполагаемия доход – сме близо 10 пъти по-бедни от западните си партньори. Да не говорим, че в този ръст на възнагражденията не е включена инфлацията, която продължава да яде спестяванията на хората.
Съвсем друга тема е, че кризата накара фирмите да съкращават персонал, като започнаха от най-нискоквалифицираните – т.е. със съкращаването на евтината работна ръка в едно предприятие средната заплата автоматично „порасна“, а това помпа и въпросния ръст, отчетен в най-бедния член на ЕС. Освен това да не забравяме и увеличението на минималните осигурителни прагове по браншове, което вади на светло част от заплатата, която така или иначе се плаща.
Всичко това обяснява цифрите на родната и европейската статистика. Те обаче се разминават драстично с усещането на средностатистическия нашенец и най-вече на портфейла му. Така че няма лошо в това да има ръст на заплатите - той дори трябва да е двуцифрен, за да стигнем в обозримо бъдеще европейския стандарт на живот. Няма как обаче да се случи, след като това, което произвеждаме и разпределяме, е толкова малко и затова скромно си стоим на дъното в ЕС.
Най-четени статии:
-
Украинските въоръжени сили са атакували с дрон микробус в село…
-
Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че…
-
Според летищната администрация, приблизително 150 полета и 15 000 пътници…
-
По време на обръщението си в генералния щаб на армията,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отпътува от Малайзия за Япония,…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него мирът…
-
Броят на ранените след руското въздушно нападение с дронове, при…
-
Сделката на Украйна със Saab за съвместно производство на системи…
-
Лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на…
-
Сирийските правителствени сили са се сблъскали с кюрдски милиции в…
от нета
-
Xороскоп от astrohoroscope.info Овен Понеделникът ще…
-
Поп звездата Кейти Пери и бившият министър-председател на Канада Джъстин…
-
Басистът на Black Sabbath призна, че е бил шокиран, колко…
-
Американската актриса Изабел Тейт, участваща в сериала „9-1-1: Нашвил“, почина…
-
Чешката учителка Дита (Едит) Краус, оцеляла от Холокоста, която вдъхнови…
-
Нострадамус е толкова известен с предсказанията си, че самата дума…
-
Ким Унг-Йонг (роден на 7 март 1963 г.) е човекът…
-
След като Венета Райкова се раздели с bTV, телевизията очевидно…
-
Измененията на лицето могат да издават дългосрочните ефекти върху организма…
-
Starlink, собственост на SpaceX на Илон Мъск, планира да изгради…
