Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в НС няма правомощия на санкционира провинилите се депутати. Това каза вчера пред „Класа“ председателят на комисията Валентин Николов по повод скандала с народните представители, които напуснаха работното си място, за да получат като подарък скъп телефон.
Този случай обаче далеч не е единственият, с който депутатите погазват парламентарната етика и компрометират институцията. За съжаление примерите за скандали, ругатни, неуважително и дори хулиганско поведение в парламента са десетки. Точно за това е крайно време да се промени правилникът за работа в Народното събрание и провинилите се депутати наистина да бъдат санкционирани по адекватен начин. В противен случай чувството за безнаказаност и недосегаемост расте, което създава предпоставки за корупционни практики и в крайна сметка срива доверието в Народното събрание. Практиката в момента, при която провинилите се депутати реално не подлежат на сериозни наказания, дава лош пример и на останалите институции. Всеки висш магистрат би отговорил на критиките към съдебната система с „Вижте какво става в парламента“ например.
Народните представители също отлично разбират това. За да има реална промяна обаче, е нужен само един фактор – политическа воля. Решението е в ръцете на управляващите.
Най-четени статии:
-
Руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен Ун…
-
От началото на войната досега 1,721,000 украински военнослужещи са били…
-
Перспективна област за руско-китайско взаимодействие В реч на…
-
Регионът преживява период на маловодие На 14 август…
-
Демографът Коротаев изрази идеята за ефективна миграция Ако…
-
Разкрит е план за масова мобилизация. Киев възнамерява да изпрати…
-
Руските войски са превзели 70% от Кировск в ДНР и…
-
От началото на годината в Европейския съюз са затворени 72…
-
Антон Кобяков заяви, че германското разузнаване е отстранило германски граждани…
-
Главата на европейската дипломация Кая Калас внезапно осъзна неизбежността на…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шофьорите често се чудят защо полицията избирателно спира автомобили, въпреки…
-
— Дмитрий Сергеевич, в четвъртък на Путин бяха показани особеностите…
-
В американския щат Авентура жена отказала на мъж на име…
-
Здравата, добре хидратирана и сияйна кожа зависи не само от…
-
След като отказът от отворени сметки в баровете и интересът…
-
Първият тийзър на филма "Брулени хълмове" на режисьорката Емералд Фенел,…
-
Съпругата на канадската поп звезда Джъстин Бийбър, американският модел Хейли…
-
Актьорът Патрик Шварценегер, познат от сериала Белият лотос и син…
-
Актьорът Остин Бътлър и моделът Емили Ратайковски предизвикаха спекулации за…