Световният оптимизъм се пренесе у нас

Оптимизмът, който е обхванал световните пазари, се отрази и на Българската фондова борса вчера. Три от индексите приключиха сесията с положителни резултати, а оборотът се повиши и достигна 3.7 млн. лв. Най-старият и представителен индекс SOFIX повиши пазарната си капитализация с 0.62%. BG40 и BGTR30 нараснаха съответно с 0.52% до 122.10 пункта и 0.43% до 47.72 пункта, като само имотният индикатор BGREIT се понижи с 0.35% до 340.62 пункта.
Книжата на “Алкомет” поскъпнаха с 12.06% до средните 3.10 лв. Дяловете на “Билборд” бяха също сред печелившите и регистрираха ръст от 7.61% до 1.26 лв.
За ръста на индекса на сините чипове най-много допринесоха книжата на “Холдинг Пътища”, БАКБ и ПИБ. Дяловете на инфраструктурната компания поскъпнаха с 4.98%, а тези на финансовите институции бяха нагоре съответно с 3.45% и 1.97%.
В редиците на печелившите се наредиха и акциите на “Трейс хруп холд” и “Мостстрой”, които увеличиха пазарната си оценка съответно с 1.86% и 0.47%. Нагоре са още дяловете на “Химимпорт”, “Каолин”, “Енемона”, “Булгартабак холдинг” и КТБ.
Понижения в цените имаше при акциите на “Евро инс” и КТИ “Съединение”, които поевтиняха с над 2%. Спад записаха и книжата на “Зърнени храни България” и ЦКБ, при които понижението е с над 1%.

Станете почитател на Класа