Обявиха "извънредно финансово положение" в Калифорния

Губернаторът на Калифорния Арнолд Шварценегер обяви вчера "извънредно финансово положение" в най-големия щат на САЩ, след като представителите на законодателните органи не успяха в срок да одобрят балансирания бюджет на щата, информира Би Би Си. Калифорния вероятно ще се разплаща със записни заповеди вместо чекове.
Калифорния е най-населеният американски щат и осмата по обем икономика в света, която бе силно засегната от кризата с високорисковото ипотечно кредитиране. До началото на юли дефицитът в бюджета на Калифорния достигна над 24 млрд. долара.
Шварценегер разпореди всички чиновници и държавни служители да вземат неплатен отпуск всеки месец. С тази мярка ще бъдат спестени около 1 милиард долара.
Проблемът с бюджета на Калифорния е отпреди повече от година, но заради финансовата криза и намалелите постъпления от данъци няколко от американските щати, включително и Калифорния, се изправиха пред фалит. Вместо да вземат бързо решение обаче демократи и републиканци заспориха доколко по-сериозното свиване на бюджетните разходи би имало смисъл. Наскоро републиканците, с подкрепата на Шварценегер, пристъпиха към увеличаване на данъците, за да вдигнат приходите в хазната.
Пенсилвания, която също има значителен бюджетен дефицит, вероятно ще увеличи местните данъци с 16%, допълват от Би Би Си. Подобна е обстановката в Илинойс, където губернаторът упражни правото си на вето при гласуването на бюджета на първо четене и в резултат на практика остана без средства. Седем щата в САЩ са натрупали общ бюджетен дефицит от 121 милиарда долара, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Станете почитател на Класа