Златото напредва бавно към $1000 за тройунция

Златото регистрира пореден ръст вчера вследствие на продължаващата слабост на долара спрямо останалите основни валути и достигна нива 987,10 долара за тройунция. Повишение отчете и цената на среброто, нараснала до най-високата си стойност от 10 месеца насам. То поскъпна с 1,3% до 16,17 долара за тройунция.
От началото на годината среброто изпреварва по ръст поскъпването на златото. Към момента унция злато се купува на стойността от 60,8 унции сребро в сравнение с пика от 84,4 унция на 10 октомври 2008 г.
Златото се търгува на нива, близки до най-високите му стойности от 24 февруари. Анализаторите обаче не се предоверяват вече на златото и прогнозите, че то ще мине психологическата граница от 1000 долара за тройунция, не се срещат често.
„В момента се наблюдава фиксация на приходите, валидна за всички стоки на борсата. Играчите на пазара са на кръстопът и очакват покачването на долара, свързано с визитата на финансовият министър на САЩ Тимоти Гейтнър в Китай“, заяви Боб Хаберкорн, който е старши пазарен аналитик в Lind-Waldock. При предходни поскъпвания на благородния метал много борсови играчи твърдяха убедено, че златото има пазарен потенциал и ще поскъпне над 1000 долара. Сега пазарът е в очакване на фундаментален фактор, който да определи посоката на тренда.

Станете почитател на Класа