През следващите няколко месеца в Европа се очаква да бъдат продадени корпоративни имоти на стойност няколко милиарда паунда, защото бизнесът търси начини да освободи капитал от имотите си. Тази седмица, след продължителен анализ, Credit Suisse извади на пазара първата от сградите си в бизнес района Канари Уорф в Лондон. Очаква се да я последват още компании, особено от секторите на финансовите услуги и търговията на дребно, пише Financial Times.
CB Richard Ellis, която е консултант по продажбата на сградата на Credit Suisse, изчислява, че тази година на пазара в Европа ще се сключат сделки по продажби на имоти с обратно наемане на площите на стойност над 4 млрд. евро. Тук влизат и за централите й в Лондон, Париж и Ню Йорк.
Макар и пазарът да клони към най-ниската си точка, много компании, собственици на сградите, които заемат, са мотивирани от предимствата на допълнителната ликвидност.
Мнозина също така държат имоти на обезценена историческа стойност за счетоводни цели, което означава, че продажбата им сега им носи финансов тласък въпреки спада на цените.
В доклад от миналата седмица консултантската компания Cushman & Wakefield прогнозира, че банките ще увеличат продажбите с обратно наемане, за да привлекат капитал следващата година, особено тези, които са получили кешови инжекции от държавата.
Други банки, включително UniCredit, HSBC и BBVA, също планират да освободят капитал чрез различни схеми с имоти в Европа и ще бъдат последвани от други по-късно тази година, смятат от Cushman & Wakefield.
Срещу течението върви Santander, която миналия месец купи сградата, в която се намира бизнеса й в Лондон, от British Land. Брокери очакват и други групи да започнат да проучват ползите от покупка на сградите, които наемат, докато цените изглеждат ниски.
Извън банковия сектор сделките с обратно наемане на площи са задействани от финансови затруднения. През март в. „Ню Йорк таймс“ събра 225 млн. долара от сделка с WPCarey, за да си помогне при изплащането на задължения например. Като цяло активността при подобни сделки напоследък се мотивира от съвсем различни причини от тези по време на пика на пазара на имоти, когато много компании бързаха да изкарат пари от високо оценените си активи. Тогава редица банки продадоха офисите си в Лондон, според Джеймс Бекъм от King Sturge. По време на бума сделки са сключили Standard Chartered, Merrill Lynch, Citi и ABN Amro, както и HSBC.
Най-четени статии:
-
Индия е озадачена от логиката на Съединените щати, които обвиняват…
-
Нефтопроводът „Дружба“ за пореден път бе атакуван от Въоръжените сили…
-
Висши военни от САЩ и редица европейски страни са разработили…
-
Снощи руските войски продължиха да унищожават военната инфраструктура на противника,…
-
Израелската армия започна нова война срещу ивицата Газа и вече…
-
Министерство на образованието и науката на Руската федерация, Волгоградски държавен…
-
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова коментира срещата…
-
Италианският премиер Джорджа Мелони предложи на Украйна да се дадат…
-
Съединените щати и Европейският съюз са подписаха рамково споразумение за…
-
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че ако се стигне…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Стюардеса на Virgin Atlantic се напила преди смяната си и…
-
Принц Уилям е меко казано "резервиран" към идеята за помирение…
-
В Китай 75-годишен пенсионер подаде молба за развод, понеже се…
-
НАСА признава съществуването на живот на друга планета в Слънчевата…
-
След като светът на киното за възрастни потъна в скръб…
-
Водещата на спортните новини по БНТ Моника Симеонова отново прикова…
-
Заключенията на британски учени след изучаване на средните жизнени цикли…
-
Един от най-опасните микроорганизми на Земята, Naegleria fowleri, заслужено е…
-
Уязвимости в инфраструктурата на McDonald’s Изследователят с псевдоним BobDaNasker е…