“Мечките“ превзеха пазара
Въпреки че стартира доста оптимистично, борсовата търговия в понеделник в крайна сметка се оказа пак под „мечи“ натиск. Книжата на 33 компании затвориха с по-ниска средна цена срещу 28 с повишение и 7 без промяна, а борсовите индекси се оцветиха в червено.
Въпреки че стартира доста оптимистично, борсовата търговия в понеделник в крайна сметка се оказа пак под „мечи“ натиск. Книжата на 33 компании затвориха с по-ниска средна цена срещу 28 с повишение и 7 без промяна, а борсовите индекси се оцветиха в червено.
SOFIX намали стойността си с 0,92% до 274,32 пункта, BG40 - с 0,69% до 89,48, а BGTR30 - с 0,79% до 196,91. На червено с малко по-голям спад бе и BGREIT -1,48% до 40,50.
Борсовият оборот достигна 4,58 млн. лв. Най-старият борсов измерител бе натиснат от акциите на 10 от общо 18 търгувани компании, като най-сериозно сред тях пострадаха „Неохим“ и „Енемона“. Макар и при вяла търговия, първата загуби 3,87%, а „Енемона“ падна в единична сделка за 50 лота с 5,32%.
При по-голяма активност в отрицателна посока потегли и „Елана фонд за земеделска земя“ -3,26%. Най-голяма подкрепа индексите получиха от акциите на ОЦК, които след повишението си от петък скочиха с нови 5,06% до 5,79 лв. Това бе и най-ликвидната позиция за деня с 37 сделки за 3320 лота. На зелено затвориха и банковите книжа. Сред най-печелившите в понеделник бяха акциите на „Софарма трейдинг“, които скочиха с цели 26,47%, връщайки се над 2 лв. за брой. Разпродажби по позицията на „Хидравлични елементи и системи“ пък върнаха акциите му с цели 18,72% по-надолу.
На пазара на компенсаторки бяха търгувани само поименни компенсационни бонове, но пък доста активно. След 21 сделки и 151 хил. прехвърлени лота средната им цена се върна с 4% по-високо.