В официална позиция министърът на финансите Петър Чобанов обяви, че не споделя икономическата логика на изложените от президента мотиви за налагане на вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. В мотивите не са изложени и аргументи от правен характер, които да налагат упражненото от президента отлагателно вето.Не са състоятелни аргументите за оспорване на актуализацията на бюджета в частта на приходите. Изпълнението при данъчните приходи очертава сериозно изоставяне спрямо предвидените в Бюджет 2013 параметри.
При заложен ръст на данъчните приходи по консолидираната фискална програма спрямо 2012 г. от 1,8 млрд. лв. (8,4%) изпълнението към края на месец май отчита номинален ръст спрямо същия период на 2012 г. в размер на 486,8 млн. лв. (5,6%). Към месец юни тази ясно очертала се тенденция се задълбочава и кумулативният прираст на данъците и осигуровките се забавя до 379,6 млн. лв. (3,6%), твърди финансовият министър.
Наблюдаваната тенденция при данъчните приходи показва еднозначно, че заложените параметри за годината не могат да бъдат постигнати, което неминуемо води до влошаване на бюджетното салдо, в това число и по републиканския бюджет, заложено в годишния закон за държавния бюджет за 2013 година, пише в позицията на Министерството на финансите.
Що се отнася до позицията, че възстановяването на данък върху добавената стойност не е разчетено като бюджетен разход, трябва да се има предвид, че тя е неаргументирана, тъй като възстановяването на ДДС и акцизи не е бюджетен разход, а намира отражение в приходната част на бюджета. Нормалните нива на ДДС за възстановяване следва да бъдат 200-250 млн. лева. Невъзстановеният ДДС към 30 юни 2013 г. е в размер на 776 млн. лв., в т.ч. 319 млн. лв. просрочен ДДС и 457 млн. лв. текущ ДДС за месец май 2013 година. В случай, че не бъде актуализиран държавният бюджет, правителството ще бъде изправено пред обективно неизпълнима цел за приходите, т.е. за останалите шест месеца трябва да се съберат с 1,4 млрд. лв. повече спрямо второто полугодие на 2012 година. Чобанов е категоричен, че вземането на заем не цели финансирането единствено на текущи разходи. Той служи за попълване на фискалния резерв за постигане на минимално изискуемото му ниво по закон, както и за осигуряване на резерв за посрещане на предстоящите плащания в началото на 2014 година. Ветото ще ограничи времевия прозорец, в който може да се привлече допълнителния дълг. Миналата година Дянков разполагаше с 12 месеца за 1,7 милиарда лева. Сега министерството на финансите ще разполага само с 3 месеца, защото актуализацията ще влезе в сила най-рано в средата на септември, което ограничава възможните опции за привличането на този ресурс
Най-четени статии:
-
Американският лидер Доналд Тръмп заяви пред пресата, че е провел…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп напусна преждевременно срещата на върха…
-
До средата на юни Украйна получи на няколко етапа всичките…
-
Израел, който вече елиминира голям брой ирански генерали, може да…
-
На фона на продължаващия конфликт между Техеран и Тел Авив,…
-
Ще влязат ли САЩ във войната с Иран на страната…
-
Конфликтът в Украйна наближава своята развръзка. От САЩ дойде ясен…
-
Ще признае ли Белият дом Сомалиленд в замяна на още…
-
"Светът е на милиметри от ядрена катастрофа в Близкия изток",…
-
Иран и Израел продължиха и тази нощ да си нанасят…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Ако някой не ви харесва, ще го разберете по поведението,…
-
В продължение на десетилетия морските изследователи се опитват да осмислят…
-
Маги Джанаварова най-сетне се нанесе в новия си дом. Певицата…
-
На 19 юни православната ни църква почита паметта на Паисий…
-
Все повече хора по света се обръщат към изкуствения интелект…
-
Всяко лято преминаването на границата към Гърция, особено при "Кулата…
-
Криминалисти арестуваха в Поморие Христос Янулис, след като у него…
-
Последните изследвания показват, че консумацията на повече картофи, които са…
-
Прокурорският син Васил Михайлов се появи със записан видеоклип в…