ДДС остава без промяна следващата година, обяви министърът на финансите Симеон Дянков пред bTV. Имах такава идея. От гледна точка на по-високите приходи, които получаваме, би могло да свалим ДДС, но за моя изненада политическата класа - мнозинството и опонентите в парламента, общо не искат това да стане. Не смятат, че това е добра идея. Препоръката и от мнозинството от ГЕРБ е да се фокусираме върху доходите. За следващата година няма да има промяна в ДДС, нито ще се увеличава, нито ще се намалява, нито ще има диференциация, както от време на време се говори. Със Закона за държавния служител, който от тази седмица влиза в сила, и новия модел на заплащане ще се окаже, че заплатите в държавната администрация ще скочат средно с около 20%. Окончателните дни ще ги имаме до десетина дни, коментира Дянков. Ще се окаже, че заплатите ще надскочат ръста на инфлацията през последните три години. Главната цел е доходите да се увеличат повече, отколкото инфлацията. Инфлацията тази година ще е около 2%, определено по-ниска от миналата година, заяви финансовият министър. Правим така, че в края на този мандат хората да са по-добре не само от гледна точка на музеи и магистрали, а и доходите им да са по-високи в сравнение през 2009 година. За да дръпнем по-рязко с увеличаване на доходите обаче, на нас ни трябва ръст на икономиката – и българската, и европейската, посочи Симеон Дянков.
Той съобщи, че увеличението при пенсиите ще е за всички. Този път няма да се вдигат само минималните пенсии, както направихме през май тази година, а всички пенсии, заяви Дянков. На въпрос, дали ще се намерят пари за коледни добавки и 13-а пенсия в края на годината, финансовият министър коментира: „Никога не съм бил привърженик на коледните добавки, предпочитам да се вдигнат всички пенсии с малко по-голям процент. С други думи, дори и да има повече пари в бюджета, вместо да отидат те за коледни добавки наведнъж, по-добре да залегнат като постоянен процент.
Дали пенсионерите ще останат доволни от предстоящото увеличение обаче, министърът на финансите не е оптимист. Едва ли ще останат доволни, защото, дори и то да е над процента на инфлация, тоест да имат по-добър доход от средата на 2009 година, винаги има коментари: "Искаме още. Искаме още“, заяви Дянков. Донякъде е естествено, защото България е тръгнала с много ниски пенсии и ние трябва да дърпаме на фона на останалите. Дори и да се дават сравнения, да се каже: "Вижте, ние увеличаваме пенсиите с реални стойности, в Гърция паднаха с 40 процента, в Румъния с 25 процента и в Холандия с 15 процента", тези сравнения не са важни за обикновения човек. И донякъде аз го разбирам. Но на тях им се иска да имат средните за Европа пенсии. Това няма как да стане в един мандат, но може да стане в два. По отношение бюджета на министерствата за догодина Дянков заяви: „Ние тази година по-рано почнахме бюджетната процедура и това е тенденция всяка година да се почва, за да имаме по-голяма предвидимост. Първоначалните заявки са дошли. Всяко министерство иска повече. Но няма да стане. Бюджетите им ще са същите като тази и следващата година. В реално отношение означава, че дори ще се намали бюджетът им заради инфлация.“
Най-четени статии:
-
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че сръбските въоръжени сили са „по-силни…
-
Москва възнамерява да се оттегли от споразумението с Берлин за…
-
Западните страни продължават да използват темата Украйна за политически атаки…
-
Общо 70 души са загинали при израелски операции в ивицата…
-
Американският президент Доналд Тръмп предупреди кръговете в САЩ, които призовават…
-
Слуховете, че официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп не изключи възможността да поиска…
-
Бившият австрийски външен министър Карин Кнайсъл нарече събитията в Иран…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп смята, че Иран може да…
-
Сръбският президент Александър Вучич изрази безпокойство от нарастващото напрежение в…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Промяната в енергията…
-
Род Стюарт и съпругата му Пени Ланкастър доказаха за пореден…
-
Носителката на Грами Лизо за първи път призна, че е…
-
С настъпването на летните месеци и повишеното слънцегреене, грижата за…
-
Ало измамници изпразниха банковата сметка на възрастен мъж от Монтана…
-
На 10.06.2025 г. Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна…
-
Няма никакво значение, че си много славен комунист, нито че…
-
Истинско нашествие на комари в Халкидики и на морски щипалки…
-
Обявиха кой е най-богатият певец на Балканите в момента. …
-
Един от най-разпознаваемите индустриални обекти в Асеновград – бившата мелница…