„Бикове” и „Мечки” - скучен равен мач

Ако борсовата търговия през седмицата можеше да се коментира като футболна среща, то тя би изглеждала така: блед мач между „Биковете” и „Мечките”, като домакините имаха лек превес в началото на срещата. Дори картоните, раздадени от съдията в края на първото полувреме (разбирай докладите на ЕК) не успяха да прекършат нито един от двата състава.
Ясер Ел Амин Брокер на ценни книжа „Бенчмарк Финанс” АД Ако борсовата търговия през седмицата можеше да се коментира като футболна среща, то тя би изглеждала така: блед мач между „Биковете” и „Мечките”, като домакините имаха лек превес в началото на срещата. Дори картоните, раздадени от съдията в края на първото полувреме (разбирай докладите на ЕК) не успяха да прекършат нито един от двата състава. Резултатът се запази 0:0, като в края на мача „Мечките” все пак опитаха хаотичен натиск, за да достигнат до победата, но той не беше неефективен. Публиката обаче ще запомни само един скучен двубой, в който нито един от двата отбора нямаше надмощие. Както и през последните седмици вялата търговия с ниски обеми продължи да властва на родния капиталов пазар. Заради апатията, която е обхванала голяма част от участниците на капиталовия пазар, дали заради продължаващата криза, или просто заради отпускарските месеци, не може да се прогнозира накъде ще тръгне пазарът, въпреки че може да се очаква негативизмът да надделее. Интересното е, че въпреки падането на международните пазари в четвъртък и петък, то почти не намери отражение у нас. Да не говорим за евродокладите и всички констатации в тях, които като че ли бяха вече изконсумирани на борсата. Това доведе и в крайна сметка до нарастване на SOFIX с 0,40% за петте борсови сесии през седмицата. Останалите показатели също приключиха на плюс – като първенец беше BG40 с 3,64%, а на трето място се нареди BG TR30 с 0,13 на сто. Единственият губещ показател през седмицата беше BGREIT с минус 1,21 процента. През следващата седмица търговията се очаква да бъде волатилна, като върху нея влияние ще окажат резултатите от отчетите на компаниите. Съвсем възможно е, акциите на публичните дружества, които покажат резултати под очакванията да бъдат подложени на разпродажби, а добрите данни да не окажат сериозно влияние. През последните месеци станахме свидетели на доста такива примери. Сериозен ефект могат да окажат и събитията, които идват отвъд океана и Европа, където кризата продължава да върлува с всички сили. *Написаното не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.