Тази година българинът ще работи 124 дни за хазната – или до днес, 4 май, изчислиха от Института за пазарна икономика (ИПИ). Датата показва кога всички би трябвало да сме изработили достатъчно, за да попълним държавната хазна за цяла година. Експертите я наричат Ден на свобода от правителството, а по света е известна като Tax Freedom Day. България обаче отнесе титлата и по най-много почивни дни в света според репортаж на „Икономист“. Официалните почивни дни у нас за 2011 г. са 13, по този показател ни води единствено Япония – с 16. За сравнение, Англия е с едва 8 (плюс тази година един за кралската сватба).
Годишните отпуски на служителите у нас са 20 дни, при средно за Европа 25-30. В САЩ средно годишната отпуска е само 15 дни, а китайците почиват най-малко – падат им се едва по 5 дни годишна отпуска или 10 за хората със стаж повече от 10 години. Като се сметнат и официалните им празници – стават общо 21 дни. Французите по този показател са първи - с отпуски и официални празници релаксират по 40 дни, българите са втори – с 33 дни. Голямото предимство у нас обаче се оказва огромният брой болнични, които ползват служителите. По този показател сме абсолютни лидери с 22 дни, при едва 8 във Франция, 10 - в САЩ, 7 в Германия и 6 във Великобритания. В Япония и Китай работниците нямат практиката да получават платени дни по болест, а могат да ползват от квотата за официални празници или от отпуската си.
Като се тегли чертата, се оказва, че в България почиваме 55 дни в годината, след нас са французите – с 48, и Великобритания с 42. Китайците си отдъхват едва 21 дни в годината. Оказва се, че по-бедните нации почиват повече, а по-богатите – по-малко, или както коментира „Икономист“ - „ние се правим, че работим, те се правят, че ни плащат“.
Бизнесът у нас неведнъж възропта срещу дългите почивни дни и отработването им. Отработването в събота е свързано с най-много разходи при непрекъсваемите производства и работата на смени, защото трябва да се плащат по-големи надници, предупредиха преди година от Асоциацията на индустриалния капитал. Най-печеливш от дългите празници е секторът на туризма, най-губещ - финансовите услуги.
От друга страна, данните на ИПИ показват, че през 2011 г. на ден сме изработвали средно по 211 млн. лв., измерено чрез очаквания брутен вътрешен продукт (БВП) и така за малко над четири месеца населението генерира планираните приходи в бюджета от 26.4 млрд. лв. Година по-рано за събирането им бяха необходими 152 дни или до 1 юни, а през 2009 г. - 149 дни. Най-много дни през 2011 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 31 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни 18 дни. За осигуровките ще ни трябва почти месец - 19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 10 дни, а тези от корпоративни данъци - за 8 дни. За имуществени данъци ще се трудим 3 пълни дни.
От 4 до 13 май са дните, когато данъкоплатците ще трябва допълнително да работят за държавата, за да покрият и планирания дефицит за 2011 г. Ако има излишък в бюджета, то данъкоплатците са се преработили за държавата, т.е. плащали са данъци, приходите от които не са били предвидени от правителството, коментират от ИПИ. Ако има дефицит, то данъкоплатците рано или късно ще отработят похарченото на версия.
В САЩ денят, до който американците работиха за правителството, беше 12 април, във Великобритания данъкоплатецът ще се труди 149 дни или до 29 май, в Чехия – чак до 20 юни.
Най-четени статии:
-
Русия се превръща в притегателен център за таланти от цял…
-
Руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен Ун…
-
От началото на войната досега 1,721,000 украински военнослужещи са били…
-
Перспективна област за руско-китайско взаимодействие В реч на…
-
Регионът преживява период на маловодие На 14 август…
-
Демографът Коротаев изрази идеята за ефективна миграция Ако…
-
Разкрит е план за масова мобилизация. Киев възнамерява да изпрати…
-
Руските войски са превзели 70% от Кировск в ДНР и…
-
От началото на годината в Европейския съюз са затворени 72…
-
Антон Кобяков заяви, че германското разузнаване е отстранило германски граждани…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Шофьорите често се чудят защо полицията избирателно спира автомобили, въпреки…
-
— Дмитрий Сергеевич, в четвъртък на Путин бяха показани особеностите…
-
В американския щат Авентура жена отказала на мъж на име…
-
Здравата, добре хидратирана и сияйна кожа зависи не само от…
-
След като отказът от отворени сметки в баровете и интересът…
-
Първият тийзър на филма "Брулени хълмове" на режисьорката Емералд Фенел,…
-
Съпругата на канадската поп звезда Джъстин Бийбър, американският модел Хейли…
-
Актьорът Патрик Шварценегер, познат от сериала Белият лотос и син…
-
Актьорът Остин Бътлър и моделът Емили Ратайковски предизвикаха спекулации за…