Вдигат квотата на бързоразвиващите се икономики в МВФ с 5%

Международният валутен фонд (МВФ) е близко до пакет от реформи, които включват и вдигане на квотата с 5% на бързоразвиващите се икономики за сметка на богатите държави. Това стана ясно след приключилата редовна годишна среща на управителните съвети на групата на Световната банка (СБ) и фонда през уикенда, предадоха световните агенции. Директорът на МВФ Доминик Строс Кан обясни, че промяната може да влезе в сила от 1 януари и ще помогне за разрешаване на икономическите проблеми. Предложението на Индия за ревизия в квотния принцип включваше тя да се изчислява на базата на покупателната способност в съответната страна. Индийският финансов министър Пранаб Мукхержи посочи, че трябва да се засили правото на глас на бързоразвиващите се икономики, тъй като те генерират 47,5% от глобалната икономика, а делът им при вземане на решения е 39,5%. Строс Кан заяви, че е оптимист за постигането на реформите и ще се защити правото на глас и на най-бедните членове на МВФ. В официалното комюнике след срещата обаче не се посочват конкретни решения за промени на системата за гласуване. Освен това не бе даден отговор на най-наболелия въпрос в последно време - валутната война. От финансовата институция се ангажираха единствено да активизират своята дейност в областта на движението на валутните курсове, включително и чрез проучвания по въпроса.
Не се отправя и конкретен призив за подобряване на икономическата стабилност. Това нанася удар по надеждите за успокояване на напрежението през последните седмици вследствие на намесата на централните банки на няколко страни с цел намаляване на обменния курс на националните им валути, коментира Франс прес.
Все пак финансистите се разбраха МВФ да започне да публикува специални доклади, които ще очертаят как монетарната политика на една страна може да повлияе на други държави. Използването на валутите като оръжие не е решение на слабия растеж и може да влоши още повече състоянието на икономиката, предупреди Строс-Кан. И напомни, че фондът е единствената институция в последните 3 години, която неколкократно е заявявала, че курсът на юана е „значително подценен”.
Докладите ще се съсредоточат върху САЩ, Китай, Великобритания, Япония и еврозоната. Гуверньорът на Китайската централна банка потвърди, че Пекин ще се придържа към постепенно повишаване на стойността на валутата, за да се избегнат социалните сътресения. Той бе категоричен, че поскъпването на китайския юан няма да разреши проблема с високата безработица в САЩ.
Следващата среща на фонда в пълен състав е насрочена за 16 април 2011 г. във Вашингтон.

Станете почитател на Класа