Лили Мирчева
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Най-дълго българите чакат на опашка в банката и в пощата, най-малко – в заведение за бързо хранене и пред билетна каса на автогара. Това показват данни от изследване на компанията ClientX, занимаваща се с проучвания по метода „Таен клиент“, проведено в 24 държави в Централна и Югоизточна Европа, Русия и Турция. От изнесените данни става ясно, че България е на четвърто място по средна продължителност на времето, което клиентът чака на опашка – 10,53 минути, след Русия (27,06 мин), Босна и Херцеговина (18,48 мин) и Италия (14,18 мин). Най-малко време за чакане е необходимо на хората, които живеят в Швеция. Там се чака средно 2,12 минути, за да бъдеш обслужен.
На опашки в банките българите прекарват средно 9,56 минути, в пощата – 7,44 мин, на касите в жп гарите – 6,22 мин, в супермаркетите – 4,17 мин. Най-бързо е обслужването в билетните каси на автогарите – 3,3 мин, а за 5 минути обслужват в магазините за дрехи. Най-дълго в изследваните страни се чака в пощите (средно по 20 мин) и банките (около 18 мин), а най-малко в магазините за дрехи (4 мин) и пред билетната каса на аерогарата (средно около 4 мин).
Според проучването 75% от обслужваните клиенти в България са посрещнати с поздрав от персонала, 54% - с усмивка, и 83% с визуален контакт. Шведите държат първенството с поздравяващи служители (100%), а белгийците - с визуален контакт (100%) и усмихнат персонал (88%). Най-начумерени според проучването са продавачите в Русия, Латвия и Турция. Едва половината от руснаците и 64% от турците са поздравявани от обслужващия персонал. Най-добро качество на обслужването за всички страни има в магазините за дрехи, следвани от аптеки и заведения за бързо хранене, а най-лошо – в бакалии, билетни каси на автогари и в пощите.
Най-недоволни от пазаруването са клиентите в Босна и Херцеговина (92%), Русия (81%) и Италия (41%), а сред удовлетворените потребители се нареждат гражданите на Дания, Испания и Ирландия. В България средно четирима чакат на опашка, също колкото в Дания, Румъния, Ирландия и Унгария, сочат данните от изследването. В Русия на опашка чакат 7 души, а в Италия - 6.
Проучването е направено чрез посещения на 1935 „тайни клиенти“ в обекти като поща, банка, аптека, бакалия, супермаркет, билетни каси, магазини за дрехи и др. Според Юлиана Георгиева от ClientX от общите резултати за Европа в сравнение с 2008 г. става ясно, че опашките са се удвоили. А както заяви шефът на ClientX Златизар Златев: „В България обслужването е добро, но чакането е дълго.“
Най-четени статии:
-
Форумът „ШУМ“ 2025- руски и чуждестранни таланти в защита на…
-
Китайският президент Си Дзинпин призова членовете на Шанхайската организация за…
-
Руският президент Владимир Путин днес заяви в изказването си на…
-
Кризата в Украйна възникна заради предизвикания от Запада държавен преврат…
-
Властите в Унгария забраниха влизането в стрната на известния украински…
-
В Тиендзин започна срещата на Съвета на държавните глави на…
-
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун инспектира вчера нова производствена линия за…
-
Все по-често Русия нанася тежки удари по Украйна с масирани…
-
Сутринта на 30 август в северната част на окупирания Крим…
-
Германия се съмнява в необходимостта от разполагане на войските си…
от нета
-
"Жалко е, че стигнахме дотук със Стефан Димитров!" Така легендарният…
-
Евгени Минчев се просълзи при спомените за детството си от…
-
Неизвестен мъж нападна австралийския порно модел Ани Найт, съобщи Daily…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април) ♈Изключително…
-
Китайски учени са разработили микрогранули, които предотвратяват усвояването на мазнини…
-
Внучката на руския актьор Михаил Боярски, Екатерина, се снима в…
-
Съпругата на краля на Великобритания, Камила, едва не станала жертва…
-
Летният плажен сезон е към своя край, но топлата вода…
-
Стоунхендж остава една от най-големите мистерии в археологията, но ново…
-
Международен екип от учени е направил проучване, за да разбере…