България отесня за “Софарма”
	  	“България отесня за “Софарма”, обяви изпълнителният директор на фармацевтичното дружество Огнян Донев, който получи вчера в Българската агенция за инвестиции (БАИ) сертификат за инвеститор първи клас.  Документът е за новия таблетен завод в София на стойност 37 650 000 евро, който ще бъде завършен през септември 2009 г. 	  
	  	  	  
	  
	  	„България отесня за „Софарма“, обяви изпълнителният директор на фармацевтичното дружество Огнян Донев, който получи вчера в Българската агенция за инвестиции (БАИ) сертификат за инвеститор първи клас.  Документът е за новия таблетен завод в София на стойност 37 650 000 евро, който ще бъде завършен през септември 2009 г. 
   
Дружеството търси начини за инвестиции в производства извън страната. „Българският пазар не е теренът, на който се осъществява нашият растеж. Той идва единствено от износа“, поясни директорът. „През 2000 година работихме 72% за вътрешния пазар и 28% - за износ, тази година повече от 60% от продукцията се продава навън.“
   
Новият завод трябва да заработи през септември 2009 г. на разгърната застроена площ 8966 кв. метра с персонал 275 души. Ще има сграда за основно производство, лаборатория, склад, административна част и сграда за опаковане. 
След този обект приключва пълната промяна на „Софарма“ и вече всички мощности ще са от периода след приватизацията. Удвоен е капацитетът на ампулното производство, изграден е нов завод за сухозитори (свещички), построен е комплекс край Зелена Поляна за сиропи. Догодина ще бъде открит напълно автоматизираният склад на компанията, където от кашона до аптеката лекарството не се докосва от човешка ръка. 
	  
	  	  		
	
						