България все още има потенциал за развитие на търговските вериги. Това е мантрата, която се повтаря от всяка следваща голяма международна корпорация, втурнала се на борба за пазарен дял от продажбите на храни и напитки у нас. Същото потвърждават и данните на последното проучване на консултантската компания CB Richard Ellis (CBRE).
В България присъстват близо една шеста (16%) от водещите търговски вериги. Така от 44-то място потъваме в класацията до 52-ро. За разлика от развитите държави, където цифрата е двойно-тройно по-голяма. Затова и данните изглеждат категорични – у нас все още има място за още един магазин, въпросът е къде?
Някои играчи предпочетоха да се настанят първо в провинцията, после да нахлуят в столица, други тръгнаха в обратната посока – от големия към по-малкия град. Тези с най-дълги традиции у нас пък смениха концепциите – станаха денонощни или просто избраха да бъдат на по-малко квадратни метри, но на всеки възможен ъгъл. В същото време моловете никнат като гъби и се пълнят, но предимно със зяпачи.
Всеки инвеститор с дълготрайна стратегия е добре дошъл у нас – и работна ръка осигурява, и конкуренция за по-ниски цени и повече клиенти. А от това печели в крайна сметка обикновеният потребител. Но нека, когато гледа цифрите за България, инвеститорът не се полъгва само по ниската наситеност на търговски вериги, а да сравнява и жизнения стандарт и културата на пазаруване. За да не се разочарова още през първата година.
Най-четени статии:
-
Руските войски унищожиха част от подразделение със специално предназначение на…
-
Израел върна в петък телата на 30 палестинци и ги…
-
Украйна преживя една от най-големите атаки срещу електропреносната си мрежа,…
-
Руските атаки срещу украинската инфраструктура навлизат в нова, решителна фаза,…
-
Наскоро руски войски предприеха атаки срещу военни обекти в Запорожие…
-
В Якутия се разгоря скандал около ветерана от т.нар. "СВО"…
-
Засега няма сериозни разрушения, но украинската страна, очевидно, подготвя по-мащабни…
-
Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че всеки, който подкрепя Украйна,…
-
Заради пълномащабната агресия на Русия, индустриалната карта на Украйна се…
-
Руските нашественици се опитват да струпат и консолидират позициите си…
от нета
-
Сериозен скандал спря концерта на сръбската поп фолк звезда Цеца…
-
Поп иконата Мадона е тайно сгодена за своя 30-годишен партньор…
-
Младата певица Крисия Тодорова и състезателят от Формула 2 Никола…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Един от най-обичаните актьори в България – Влади Въргала, проговори…
-
Ден след скръбната вест за смъртта на Иван Тенев, който…
-
Сексуална експертка беше депортирана от индонезийския остров Бали за преподаване…
-
43-годишна британка разказа открито за връзката си с 64-годишен мъж,…
-
Краткотрайна бе радостта на риалити героите в "Ергенът: Любов в…
-
Принцеса Беатрис и принцеса Южени са напуснали Обединеното кралство дни…
