С право не са доволни българските производители на зеленчуци, че тяхната стока губи в неравната пазарна битка. Родният пазар е залят от гръцки плодове и зеленчуци на по-ниска цена и естествено потребителят ги предпочита. В тази ситуация българската държава няма много възможности за реакция. В правомощията й е да затегне контрола и тя ще го направи.
Разбира се, ако бъдат установени некачествени продукти, те ще бъдат изтеглени от пазара. Но това важи за всички стоки, независимо от произхода и производителя им.
Подобни пожарни мерки обаче няма да направят българското производство на зеленчуци и плодове по-конкурентоспособно. Още в Договора за присъединяване на страната ни към ЕС е записано, че у нас аграрните производители получават субсидията си на единица площ – т. е. парите са едни и същи както за декар пшеница, така и за декар домати. Но, както е известно разходите за производство на домати са в пъти по-големи. Освен това българските фермери получават само част от субсидията на европейските и ресурсът ще се изравни през 2016 г. Конкретно гръцкият земеделски производител взима 822 евро на хектар, а нашият 82 евро за хектар, което е числом и словом 10 пъти по-малко. За каква конкуренция на единния пазар може да се говори при това положение?!
Има само един изход – при сегашния дебат за промяна на Общата селскостопанска политика българските преговарящи да си отварят на четири очите.
Най-четени статии:
-
Тревожна тенденция набира скорост в хибридната конфронтация между Русия и…
-
Тази нощ дронове атакуваха железопътната инфраструктура в Ростовска област на Русия.…
-
Сценариите за края на войната в Украйна са изключително сложен въпрос, заяви…
-
Индия ще понесе многомилиардни загуби, ако откаже да купува руски…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е провел „катастрофален“ разговор с…
-
Опитът на САЩ да забавят развитието на Китай разкри уязвимостите…
-
Защо Индия се е отказала от F-35, възнамерява да купи…
-
Експерти разбраха кой печели търговската война между Китай и САЩ.…
-
С-57 е усъвършенстван многоцелеви изтребител от пето поколение на руските…
-
Руската армия откри слабо място на украинските въоръжени сили. Това…
от нета
-
Легендарният родопски дом на голямата певица Мария Нейкова вече е…
-
Чувствайки се ядосана, неразбрана и „сякаш в позлатена клетка“, предполагаемата…
-
Ново археологическо изследване хвърля сянка върху вековната легенда за Влад…
-
Пътуването във времето е възможно. И има доказателства за това.…
-
Актрисата и телевизионна водеща Алекс Сърчаджиева публикува гореща снимка от…
-
Появиха се скандални подробности за пътуванията на британския принц Андрю…
-
Популярната в Тайланд котка Нуб Танг, станала известна след „ареста“…
-
Руски монаси пуснаха в продажба кисело мляко, получено от закваска,…
-
Американските власти обявиха за продажба на търг конфискуваната яхта „Амадея“,…
-
Лятото е в разгара си и усещането за безкрайни дни…