Средните офертни цени на жилищата в престижните квартали в София се стабилизират през първата половина на 2010 г., сочи доклад на консултантската компания Colliers International. Анализът показва, че подобряването на макроикономическата обстановка и по-достъпното ипотечно кредитиране бавно ще рестартират пазара на жилищни имоти у нас.
От друга страна, новите жилищни райони бележат леко понижение заради слабото търсене. Престижните части на София отчитат незначителен спад от 3%, като на годишна база сравнението показва средно понижение от 17%. В новите жилищни райони, като „Витоша“, „Бъкстон“ и „Манастирски ливади“, е отбелязан спад от 5-6%, като на годишна база той е средно 19%. Запазва се тенденцията през първата половина на 2010 г. за гъвкави предложения и атрактивни схеми за разсрочено плащане, като почти няма сделки, които се сключват на първоначално оферираните цени. Като цяло поведението на купувачите бележи положителна промяна. Наблюдава се повишен интерес от страна на купувачи и реално търсене на жилищни имоти.
Сред най-често търсените жилища са апартаменти с една или две спални, като клиентите са изключително добре информирани за пазарната обстановка и подхождат към покупката на жилище с ясно изразени предпочитания и фиксирани финансови изисквания. В редки случаи купувачите са готови да инвестират над 1000 евро/кв. м за жилище, а ценовите интервали за апартамент с една спалня е 40-50 000 евро. За жилище с две спални тези нива се движат между 70-90 000 евро в зависимост от избрания район, посочват от Colliers.
Най-четени статии:
-
Индия е озадачена от логиката на Съединените щати, които обвиняват…
-
Нефтопроводът „Дружба“ за пореден път бе атакуван от Въоръжените сили…
-
Висши военни от САЩ и редица европейски страни са разработили…
-
Снощи руските войски продължиха да унищожават военната инфраструктура на противника,…
-
Израелската армия започна нова война срещу ивицата Газа и вече…
-
Министерство на образованието и науката на Руската федерация, Волгоградски държавен…
-
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова коментира срещата…
-
Италианският премиер Джорджа Мелони предложи на Украйна да се дадат…
-
Съединените щати и Европейският съюз са подписаха рамково споразумение за…
-
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че ако се стигне…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Стюардеса на Virgin Atlantic се напила преди смяната си и…
-
Принц Уилям е меко казано "резервиран" към идеята за помирение…
-
В Китай 75-годишен пенсионер подаде молба за развод, понеже се…
-
НАСА признава съществуването на живот на друга планета в Слънчевата…
-
След като светът на киното за възрастни потъна в скръб…
-
Водещата на спортните новини по БНТ Моника Симеонова отново прикова…
-
Заключенията на британски учени след изучаване на средните жизнени цикли…
-
Един от най-опасните микроорганизми на Земята, Naegleria fowleri, заслужено е…
-
Уязвимости в инфраструктурата на McDonald’s Изследователят с псевдоним BobDaNasker е…