Преките инвестиции в бизнес имоти в Европа ще достигнат близо 70 млрд. евро през 2009 г., сочи ново проучване на Jones Lang LaSalle (JLL). Четвъртото тримесечие на годината се очертава като най-силното със сделки за близо 25 млрд. евро. Но въпреки нарастването на активността общите годишни обеми са с 40% по-малки от 2008 г., посочват от консултантската компания.
„Инвестиционните пазари на бизнес имоти в Европа вече преодоляха най-ниската точка на една от най-тежките икономически кризи в съвременния свят. Инвеститорското доверие се подобри значително спрямо историческите дъна от началото на 2009 г. През 2010 г. очакваме още повишения на транзакционната активност от до 20% спрямо нивата от 2009-а, което означава около 85 млрд. евро следващата година (приемайки, че няма нови значителни икономически сътресения)“, казва Крис Стейвли, директор „Европейски капиталови пазари“ в компанията, цитиран от PropertyEU.
Великобритания остава най-активният пазар в региона – 25 млрд. евро са преките инвестиции в имоти на Острова през тази година, което е 38% от общата активност в Европа през годината.
Според данни на Aberdeen Property Investors, компания, която управлява активи за 25 милиарда евро в първите три тримесечия на 2009 г., в европейски имоти са инвестирани 43,3 милиарда евро, а в третото тримесечие е регистриран ръст от 35% спрямо предходното. Растежът до голяма степен е бил подхранван от германските и международните инвеститори, които са се фокусирали върху Великобритания. Там 80% от инвестициите в деветте месеца до септември са били от чуждестранни купувачи.
Лондон продължава да демонстрира високи нива на ликвидност, въпреки че става все по-конкурентен пазар за инвеститорите и се оформя недостиг на първокласни инвестиционни продукти. Вторият по големина пазар, доминиран от местни институции, е Германия, където през 2009 г. са сключени сделки за над 10 млрд. евро, отчитат от JLL.
Припомняме, че през тази година инвеститорите в имоти в Европа се преориентираха към финансови и икономически стабилни градове, избягвайки старата слава на пазарни центрове. Според проучване на консултантската компания от септември за първи път от 2005 г. насам Лондон не е на челната позиция в класацията. А на първите три места по привлекателност се наредиха Мюнхен, Париж и Стокхолм. По мнение на експертите германският град ще покаже много по-голяма устойчивост към ефектите от глобалната криза благодарение на диверсификация на икономиката си.
Най-четени статии:
-
Един от ръководителите на "Хамас" – смятан за цел на…
-
Владимир Зеленски поиска Западът да мисли не върху отношенията с…
-
Украинците над 60 годишна възраст вече могат да служат на…
-
Краят на украинския конфликт ще застраши както политическия режим в…
-
Руската армия освободи Обратное и щурмува Берьозово, разширявайки настъплението си…
-
Русия ще продължи да удря по нашата енергийна и железопътна…
-
Лвов „се русифицира“, заяви членът на Общинския съвет на Лвов…
-
Украинският депутат Мазурашу: Зеленски заяви намерението си да воюва до…
-
Главатарят на режима в Киев, Владимир Зеленски, очевидно предчувствайки скорошния…
-
«Укрзалізниця» съобщи, че обстрел и прекъсвания на електрозахранването на няколко…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще се…
-
Британската собственичка на публичен дом Катрин Дьонор разкри най-често срещаните…
-
Руският ендокринолог Диляра Лебедева обясни, че нарушенията във функцията на…
-
Марго Роби изненада феновете си по време на промоцията на…
-
Карма е законът за причината и следствието – всяка мисъл,…
-
Нео от "Матрицата" удва у нас! Това разкри Жени Калканджиева.…
-
Полицейските истории не винаги са само строги и сериозни. Понякога…
-
На всички ни е известна ползата от орехите за здравето…
-
Кафето е любим сутрешен ритуал за мнозина и източник на…
-
36-годишният Кирил Иванов, обвинен за убийството на съпругата си в…