Моника Стоянова
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще решава днес дали да уважи искането на обединение "Национални транспортни оси" да бъде отменен изборът за надзор при изграждането на магистрала „Тракия“. Това каза вчера шефът на Агенция „Пътна инфраструктура“ Божидар Йотов при старта на строителството на отсечката от аутобана, която свързва Стара Загора и Нова Загора (лот 2). На първата копка присъстваха премиерът Бойко Борисов, регионалният министър Росен Плевнелиев, заместникът му Георги Прегьов и кметове.
Да упражнява строителния надзор на отсечката бе избрана „Пътинвестинженеринг“. Адвокат на компанията, която обжалва пред КЗК избора, е социалистът Младен Червеняков.
„Ако КЗК реши да уважи жалбата на "Национални транспортни оси", имаме възможност до окончателното решаване на спора да назначим временен надзор. Така строителството на „Тракия“ ще започне без проблеми“, обясни Йотов. Ако искането бъде отхвърлено, компанията може в 7-дневен срок да обжалва решението на КЗК пред ВАС. Йотов допълни, че се надява решението на антимонополния орган да бъде в полза на пътната агенция, която е възложител. Според него, за да се забави допълнително процедурата , жалбоподателите не са платили 50 лв. административна такса.
Премиерът Бойко Борисов каза, че няколко правителства преди него са обявявали, че аутобанът до Бургас ще е готов, но така са си свършили работата, че сега той прави първа копка. Премиерът бе категоричен, че участъкът от Стара Загора до Нова Загора, на който са загинали най-много хора при катастрофи, както и другите две отсечки ще са готови в средата на 2012 г. „Всеки месец ще знаем какъв е графикът на изпълнение“, каза още Борисов. И подчерта: километър от аутобан в Германия струва 19 млн. евро, а у нас – 2,2 млн. евро.
Очаква се през 2012 г. да са готови и магистралите „Марица“ и „Люлин“, както и столичното метро. Дотогава ще се работи и по проектирането на следващите отсечки от магистралата „Струма“, трасето София – Ниш, северната скоростна тангента на столицата.
10 компании се очаква да се включат като подизпълнители при строителството на лот 2 на „Тракия“.
„Още 2–3 седмици са необходими за мобилизация на строителната техника, след което работата ще започне“, съобщи министър Плевнелиев.
„Минахме през много проблеми и всичко това е богат опит, който е предпоставка да обявим, че заложените срокове и цена ще се изпълнят“, каза шефът на „Трейсгруп“ Николай Михайлов. Обединението „Магистрала Трейс“ спечели конкурса за лот 2 с цена 137,8 млн. лв.
Най-четени статии:
-
Основното приложение за комуникация в украинската армия се срина в…
-
Президентът на САЩ свали маската си и заяви, че с…
-
С настъпването на нощта, мониторингови ресурси съобщиха за „размяна на…
-
Лондон знае нещо за плановете на руското командване. Британското разузнаване…
-
Депутатът Колесник посочи украински обекти, които никога няма да бъдат…
-
Октомври стана рекорден месец за дезертьорство от частите на ВСУ…
-
Ситуацията в Сахел далеч не е стабилна. На…
-
Норвежката армия е обвинена във връзки с нацистите на киевския…
-
Кремъл започна принудително и частично мобилизиране на запасняци като част…
-
Полският премиер Доналд Туск заяви, че геополитическото бъдеще на страната му в…
от нета
-
Когато времето започне да застудява, е изключително важно да осигурите…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Днес ще усетите…
-
Гущеров също разкри жената до себе си – да не…
-
Снегът вече не пада така, както го помним. Не просто…
-
Дълго пазени тайни от съветската епоха излизат наяве, след като…
-
Емоционално доста връзки приключват много преди официално да се разпаднат.…
-
Известният холивудски актьор Джордж Клуни сподели тайната на силния брак…
-
Петгодишно дете може да се научи да плува на три…
-
Холивудският актьор Пиърс Броснан се е помирил с осиновения си…
-
Трилърът „Балада за дребен играч“ излезе в Netflix на 29…
