- Г-н Богданов, в интервю за в. „Класа“ зам.-министърът на финансите Ана Михайлова коментира, че наесен у нас пристига мисия на МВФ, за да инспектира приходите и разходите в бюджета. Какво можем да очакваме от инспекцията на фонда?
- На първо място, трябва да е ясно за българските граждани, че Международният валутен фонд работи с информация, подадена от местните официални институции. С други думи, хората не трябва да си представят, че МВФ ще прави някаква ревизия или че ще събира данни. Това, което фондът ще прави, е анализ върху данни, които финансовото министерство има, и ние всички макар и с няколко седмици закъснение научаваме и виждаме. Така че МВФ няма да ни каже нищо ново. По-скоро е интересно доколко техните експерти ще дадат оценка, сходна с тази на експертите на финансовото министерство. Друго нещо, което би било интересно, е доколко съвпадат прогнозите им и препоръките за най-близко бъдеще. Аз очаквам това да се случи след идването на такава мисия.
- Какво е вашето мнение относно евентуално споразумение с МВФ и належащо ли е България да сключи такова?
- Не трябва да се смята, че подобно споразумение е изключително вредно, но със сигурност е доста наивно да очакваме, че в момента има нещо, което МВФ може да направи за България, и то да е изключително добро и значимо. Съветите, които фондът би дал при евентуални разговори, са тези, които ние знаем и до голяма степен сегашното правителство започна да изпълнява.
Между другото и миналите правителства изпълняваха подобни програми с леки разминавания. Всички знаем, че трябва да се затегне бюджетната дисциплина, стремеж към балансиран бюджет и структурни реформи, които да направят така, че да не се трупат загуби в икономиката... Това са конкретните съвети на фонда.
Хубавото е, че България сега е много по-различна от 1996 г., защото има натрупана критична маса от хора, които вярват в нуждата от пропазарни реформи. На този етап нямаме нужда от спешно външно финансиране, за да се закрепят и запълнят някакви дупки. Ролята на фонда за мен е единствено като съветник, който може да допринесе с експертиза, знание или опит. Аз съм скептик за сключване на споразумение с МВФ и не поддържам тезата, че мисията може да ни оправи нещата.
- Според вас какво е състоянието на икономиката в страната? По последни данни на националната статистика спадът продължава да се задълбочава и за второто тримесечие той е 4,8%?
- За мен спадът на БВП не се задълбочава, най-малкото защото базата, върху която смятаме, е доста по-висока, тоест второто тримесечие на 2008 г. беше доста по-силно дори и спрямо първото. Не може да се каже, че икономиката на страната върви много по-надолу спрямо първото тримесечие на тази година и икономическите данни на месечна основа показват това.
Свиването на цените обаче показва сериозно свиване и на приходите в бюджета от косвени данъци. Това се случва, защото в крайна сметка облагането на потреблението зависи върху какви цени се облагат стоките с ДДС. Това е голям риск, но засега няма основание да говорим за рязко задълбочаване на ситуацията.
- При обявената “дупка” в бюджета от 2,5 млрд. лв. ще се наложи ли актуализация на бюджет 2009 г.? Планираното съкращаване на разходите до края на годината с 1,15 млрд. лв. ще бъде ли достатъчно?
- Мисля, че няма да свърши работа, защото надеждите да се съберат приходи от над 1,3 млрд. лв. са доста оптимистични. Само след няколко месеца ще се разбере, че няма да са толкова, и ще се наложи допълнително орязване на разходите. Дали ще има актуализация на бюджета – мисля, че не. Според мен правителството ще продължи да орязва харчовете, защото тази вариант е по-лесният.
Интервютo взе Людмила Куюмджиева
Най-четени статии:
-
Времето за налагане на санкции срещу Русия отдавна е настъпило,…
-
Украинският президент Володимир Зеленски подчерта важността на дроновете за защитата на страната…
-
Интервюто на проф. Нако Стефанов с д-р Ципис е разговор…
-
В Киев е сформиран щаб на обединените сили на различни…
-
Германският министър на външните работи Йохан Вадефул заяви, че Русия…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира да присъства…
-
Руската армия сериозно се е заела с подготовката за генералната…
-
Този Човек е богат, известен, успешен и спокойно може да…
-
Конфискацията на замразените руски активи може да струва на Запада…
-
Полша се оказа в състояние на голяма политическа несигурност, тъй…
от нета
-
Фолк певицата Диона публикува цяло видео, насочено срещу журналистката Кристина…
-
Интериорът на този автомобил е с паркетна мозайка, чието създаване…
-
Според новите законови изисквания, всеки човек, който притежава електрическа тротинетка,…
-
В съвременното общество е прието да се смята, че активният…
-
Остава малко повече от месец до крайния срок, в който…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Украинският порноактьор Руслан Т., който бе задържан в Санкт Петербург,…
-
Савина, Ани и Силвия – най-красивата комбинация в българската поп…
-
Руският свещеник Игор Силченков коментира в своя YouTube канал мненията…
-
Симпатията на Галена към красивите младежи си пролича още на…