Производството на оръжия и боеприпаси е паднало десетократно, отбранителната промишленост не получава и държавни поръчки. Всички търгове се дават на чужди компании, каза председателят на Асоциацията на сухопътните войски в България ген.-лейт. Кирил Цветков.
България е загубила от унищожаването на въоръжението и техниката около 35 млрд. долара. Вместо да се продаде или да се оползотвори техниката продължава да гние в бази и складове, твърди генералът.
Пазарите, които страната ни е държала, са заети от конкуренцията. У нас администрацията налага прекалено тежки условия и трудно издава разрешителни за износ и внос на оръжие.
В момента само 2% от продукцията на отбранителната индустрия намира пазари в страната, твърди ген. Цветков. Той обяснява, че нашите фирми продават в почти всички страни от ЕС, САЩ, Близкия изток, Русия, Украйна, Индонезия, Египет, Израел. „Само родният пазар е затворен за българската продукция”, казва ген. Цветков и предлага да се създаде държавна агенция за управление на отбранителната промишленост, която да координира всички въпроси по разработката, приемането на въоръжение и продажбата и да не зависи от прищевките на министъра на отбраната или икономиката. Според него, докато се говори за тотална приватизация на отбранителната ни промишленост, в страни като Франция и Испания тя е държавна собственост.
Най-четени статии:
-
Времето за налагане на санкции срещу Русия отдавна е настъпило,…
-
Украинският президент Володимир Зеленски подчерта важността на дроновете за защитата на страната…
-
Интервюто на проф. Нако Стефанов с д-р Ципис е разговор…
-
В Киев е сформиран щаб на обединените сили на различни…
-
Германският министър на външните работи Йохан Вадефул заяви, че Русия…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира да присъства…
-
Руската армия сериозно се е заела с подготовката за генералната…
-
Този Човек е богат, известен, успешен и спокойно може да…
-
Конфискацията на замразените руски активи може да струва на Запада…
-
Полша се оказа в състояние на голяма политическа несигурност, тъй…
от нета
-
Фолк певицата Диона публикува цяло видео, насочено срещу журналистката Кристина…
-
Интериорът на този автомобил е с паркетна мозайка, чието създаване…
-
Според новите законови изисквания, всеки човек, който притежава електрическа тротинетка,…
-
В съвременното общество е прието да се смята, че активният…
-
Остава малко повече от месец до крайния срок, в който…
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Украинският порноактьор Руслан Т., който бе задържан в Санкт Петербург,…
-
Савина, Ани и Силвия – най-красивата комбинация в българската поп…
-
Руският свещеник Игор Силченков коментира в своя YouTube канал мненията…
-
Симпатията на Галена към красивите младежи си пролича още на…