Със 17% спадна потреблението на ток в индустрията за 8 месеца

Георги Велев

Със 17% е спаднала консумацията на електроенергия в промишлеността от октомври 2008 г. до сега, съобщи вчера изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян в ТЕЦ "Енел Марица-изток 3" в община Гълъбово, където бе отбелязано успешното приключване на рехабилитацията и
модернизацията на предприятието. По думите на Папазян това е най-големият спад през последното десетилетие, отчитан при потреблението на ток в индустрията.
Отделно от НЕК твърдят, че цената на тока, която се изнася, е значително по-ниска в сравнение с минали години. „Ако преди година от износ на всеки мегаватчас енергия печелехме по 15 евро, сега печелим по 25 евроцента”, допълни Папазян. От този експорт досега идваше и основната част от печалбата на обществения доставчик. В момента на пазара на електроенергия се доставя ток от Румъния и Западна Европа на много ниска цена. Като количество износът се запазва на нива от миналата година.
С 1.3% е спаднало и производството на електроенергия у нас. За бита намалението на консумацията е с близо 2,5%, уточниха от НЕК.
От обществения доставчик аргументираха искането си за скок с 19% на тока от юли заради квотите от въглероден диоксид, които трябва да се заплащат. Само за квоти за ТЕЦ-овете от източномаришкия басейн от НЕК ще платят 45 млн. лева. Отделно от държавната компания добавиха, че до юли ще натрупат загуби от 40 млн. лв. от закупуването на скъпия ток от когенерациите на топлофикациите в страната. Квотите и цената на тока от когенерациите са основната причина да поискаме с 19 на сто по-скъп ток, подчерта Папазян. Според него това ще доведе до повишение на цената на тока за бита с 4-5%.
Шефът на НЕК определи като голяма грешка продажбата на електроразпределителните предприятия. „Аз съм бил шеф на предприятие и виждам какво бе състоянието им преди и след продажбата”, коментира той. По думите му НЕК има оборот от 3 млрд. лв. годишно, а печалбата за 2008 г. бе само 40 млн. лв. В същото време нормата на възвращаемост на НЕК е 1,4%, докато при ЕРП-тата тя е 12 на сто.
За изграждането на далекопровод до новата централа ТЕЦ „AES Марица-изток 1” от община Гълъбово са поискали 28 млн. лв. По данни на НЕК строителството на 7,5 км далекопровод струва не повече от 4 млн. лв. Съоръжението трябва да бъде завършено до края на тази година, защото централата се очаква да бъде пусната в експлоатация през май догодина. Ако далекопроводът не бъде изграден дотогава, страната ни ще плаща неустойки на американската компания, обясни министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той добави, че през тази седмица се очаква да бъде избран за консултант за строителството на ТЕЦ „Марица-изток 4“. В момента обаче няма ефективни технологии за улавяне на въглеродни емисии, допълни той.



Еленергията за бита поскъпва до 5% от 1 юли
Токът, произвеждан от големите предприятия у нас, няма да поскъпне изобщо, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/. Така според регулатора поскъпването на електроенергията за бита може да е минимално. Председателят на комисията Константи Шушулов уточни, че тя ще работи в посока увеличението на цената за бита от юли да е по-ниска от обявените вече 5%.Тримесечното отчитане на електромерите за абонатите на ЧЕЗ трябва да бъде премахнато от 1 юли, категорични са в ДКЕВР.

Станете почитател на Класа