"Ако зависи от нас, ние ще направим всичко възможно това увеличение, което за мен е абсурдно, да не се случи. В крайна сметка това се решава от ДКЕВР, която е независим орган, но се надявам, че колегите ще проявят разум и ще се съобразят с безумието, което тези хора отново искат. Това каза пред БНР заместник-председателят на енергийната комисия Явор Куюмджиев. "За мен е странно защо ЕРП-тата винаги желаят инвестициите им да бъдат възвърнати в рамките на една година и гарантирани от държавата. Това, което те се опитват да направят и вече девет години правят, е, че казват: "Ние, за да поддържаме мрежата и да инвестираме в инвестиции, ни трябват 100 единици. Моля те, скъпа държаво, дай ни над 108 единици и ни гарантирай 8% печалба в рамките на тази година". Всеки нормален бизнес трябва да инвестира в бъдещото си развитие. За мен е недопустимо непрекъснато да се вайкат и да казват: "Ние сме много нещастни, трябва винаги да ни давате пари, за да можем да си гарантираме печалбите", добави той.
Куюмджиев отрече коментарите, че БСП удържа увеличението до изборите през май. "Няма такова нещо, защото тези две намаления на електроенергията, които се получиха миналата година, бяха на база балансиране по нов начин за целия сектор. Успяхме да намерим резерви, с които преди това беше злоупотребявано. Цените за бизнеса спаднаха с 15-20%, така че смятам, че сме на прав път и не вярвам да се стигне до увеличаване на цените по никакъв повод", каза депутатът.
Той уточни, че в МС работи експертна група, която се очаква да излезе със стратегия за развитието на българската енергетика до 2030-а година. Следваща стъпка в тяхната работа е създаването на визия до 2050 година.
По отношение на пристигналото вчера писмо от топлинните счетоводители до парламентарната комисия по енергетика, той каза: Исканията на топлинните счетоводители се разминават категорично с това, което според нас трябва да се случи с топлофикацията.
Милена Стоянова, представляваща топлинните счетоводители, обясни притесненията им. Едно от тях е, че в обсъжданите промени в Закона за енергетиката се дискутира вариант за разпределение на т.нар. "кубатура" или на практика отнемането на правото на избор на клиентите да плащат толкова, колкото са потребили, а да плащат наравно. "Това беше система, която работеше преди 15 години. Доказано е, че тя води до по-високи сметки за потребителите и от тази гледна точка ние сме притеснени, че отново се повдига този въпрос. Категорично ЕК е предвидила, че изчислението на сметките за парно трябва да се случват с измервателни уреди. Това е задължително за целия ЕС от края на 2016 г., така че да се коментира в момента темата за някакъв друг вид разпределение, е несъстоятелно, тъй като след 2 години ще се наложи отново да се върнем на системата, която доказано е най-добрата и най-справедливата", заяви Стоянова.
От своя страна Куюмджиев подчерта, че със сегашния закон клиентите нямат право на избор. Те са длъжни да използват услугите на топлинния счетоводител. Няма спасение от тази клауза, категоричен е той.
Най-четени статии:
-
САЩ тайно разработват нов план за прекратяване на войната в…
-
Руско-американският план за прекратяване на войната в Украйна предвижда намаляване…
-
Украински войници докладват от Гуляй-Поле: отстъпваме. Никой вече не чува…
-
Белоусов подготвя удар срещу длъжностни лица, тъй като вътрешни хора…
-
Правителство на Германия одобри промени, според които украинците, пристигнали след…
-
Правителство на Германия одобри промени, според които украинците, пристигнали след…
-
Корупционният скандал в Украйна най-вероятно е резултат от вътрешна борба…
-
Западните страни имат широко разпространено погрешно схващане за силата на…
-
Руските войски унищожиха база на украинските въоръжени сили в Стрий,…
-
Европейските специалисти предупреждават за предстоящия провал на проекта „АнтиРусия“ в…
от нета
-
Овен Новолунието ви приканва да се доверите на процеса…
-
Анонимна жена твърди, че е „тайната дъщеря“ на покойния рок…
-
Със заснемането на последните два епизода на подкаста "Голямата сестра“…
-
36-годишният британски актьор Даниел Радклиф изпрати писмо на Доминик Маклафлин,…
-
Дневникът и писмо от пет страници на пътник от трета…
-
Макар че е грешка да се мисли, че цяла Испания…
-
Според китайския зодиак всяка година се управлява от определено животно…
-
Международен екип от археолози разкри следи от огромен средновековен град,…
-
Бившият съпруг на порнозвездата Бони Блу си намери гадже, пише…
-
Инфлуенсърката Ивка Бейбе направи едно от най-острите си и лични…
