Шефът на Международния валутен фонд Кристин Лагард предупреди, че дефлацията в силно развитите икономики заплашва да дерайлира икономическото укрепване, като все още крехкото възстановяване в световен мащаб през настоящата година изисква централните банки в САЩ и Европа да запазят стимулиращите парични политики (политиките на "евтини и лесно достъпни" пари) съобщи CNBC в четвъртък.
С инфлацията под целевите нива на редица централни банки ние от МВФ виждаме растящи рискове от дефлация, което може да се окаже пагубно за икономическото възстановяване, заяви Лагард в реч пред Националния пресклуб в САЩ и допълни: Ако инфлацията е духът от бутилката, то дефлацията е великанът човекоядец, с който трябва да се води решителна битка.
Преди дни Кристин Лагард сподели, че МВФ планира да направи възходяща ревизия на своята прогноза за растежа на световната икономика при представяне на най-новата си икономическа оценка през следващата седмица (доклада за т. нар. "Световни икономически перспективи").
Въпреки ускоряването на икономическия растеж в САЩ и сигналите, че икономиката на еврозоната излезе на позитивна територия (отбеляза растеж) след две години на свиване , Лагард посочи, че глобалният икономически растеж все още остава на ниска предавка и под неговото потенциално ниво на растеж от около 4,0% на годишна база. Това означава, че е от решаващо значение Фед да избегне преждевременното оттегляне на паричната си подкрепа, отбеляза тя.
Федералният резерв планира да започне да намалява размера на програмата за покупки на американски облигации с 10 млрд. долара от настоящите общо 85 млрд. долара на месец. Това ще стане по време на заседанието в края на януари и много икономисти очакват окончателен край на самата програма до края на годината.
Кристин Лагард не обясни, какъв би бил според МВФ подходящият график и темп на понижение на паричните стимули на Фед.
Относно еврозоната шефът на МВФ каза, че ЕЦБ може да направи повече, за да се стимулира икономическия растеж в региона, включително и чрез мерки за целево кредитиране:
Централните банки трябва да се върнат към по-конвенционални и стандартни парични политики само когато има ясни знаци за здраво вкореняване на силен икономически растеж.
Тъй като Фед ще започне да намалява своите политики на "лесно достъпни и евтини" пари, развиващите се пазари трябва да бъдат предпазливи по въпросите за "раздувани цени на финансовите активи" и на нарастващите дългове в техните икономики и трябва да се подготвят за евентуални сътресенията на финансовите пазари.
В тази връзка Кристин Лагард заключи: Може би все още предстоят "бурни води" в глобалната икономика занапред.
Най-четени статии:
-
През 2024 година процеса на дедоларизация продължава и делът на…
-
В последната си книжка списание New Left Review, интелектуалният орган…
-
Президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да отправи ядрено предизвикателство…
-
Задачата, поставена за 9 май от украинските въоръжени сили, е…
-
Нацистка Германия е премазала Чехия за седмица, Полша за месец,…
-
Пакистан заяви, че е започнал военна операция срещу Индия рано…
-
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те…
-
Руските власти обвиниха Украйна в нападение с безпилотен летателен апарат…
-
Службата за сигурност на Украйна (ССУ) съобщи, че е разкрила…
-
Надеждите на Русия да осъществи пробив в международните санкции получиха…
от нета
-
Дневен хороскоп ОВЕН (21 март - 20 април)…
-
Според експерти порното може да има както положителен, така и…
-
В ерата на лесните решения и бързите резултати, хранителните добавки…
-
На червения килим изглеждат безупречни, а връзките им – като…
-
Колко сексуални партньори са „социално допустими“, преди обществото да започне…
-
Красотата не се измерва само с външни черти и симетрия.…
-
Бившият вратар на Арсенал Йенс Леман и съпругата му Кони…
-
Cъc cpeдни цeни oт oĸoлo 20-30 eвpo нa вeчep зa…
-
Всички знаем, че децата наследяват много черти от родителите си.…
-
По последни данни България е 6-та в Европа по затлъстяване…