Глобалното икономическо възстановяване се забавя

Световното икономическо възстановяване, изглежда, се забавя с повече от очакваното, посочиха от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Средно икономиката на страните от групата Г-7 ще нараства с 1.4% през третото тримесечие и 1.0% през четвъртото. Ръстът през първото и второто тримесечие беше 3.2 и 2.5%.
Общо за Германия, Франция и Италия ОИСР прогнозира ръстът да падне до 0.4 и 0.6% на годишна база през третото и четвъртото тримесечие в сравнение с 5.1% за първото и второто тримесечие. За Япония очакванията са 0.6 и 0.7% покачване при 0.4 растеж за април-юни. За Обединеното кралство от организацията залагат на 2.7% и 1.5% растеж до края на годината след растеж от 4.9% на тримесечна база за второто тримесечие.
Подобни са очакванията и на Европейската централна банка (ЕЦБ). В последния си месечен бюлетин от трезора посочват, че глобалното икономическо възстановяване ще забави своя темп през втората половина на годината. За еврозоната ръстът на БВП ще бъде между 1.4% и 1.8% през 2010 г. и между 0.5% и 2.3% през следващата година. Според експертите на ЕЦБ белезите за по-слаб растеж през третото и четвъртото тримесечие на годината са най-отчетливи при търговията. Сред отличниците по възстановяване е Дания, условията ще се стабилизират и в прибалтийските страни и България.

Станете почитател на Класа