Днес чужденците в Германия имат по-големи шансове за успех от когато и да било, стига да говорят немски и да са образовани. Страната не би могла да си представи бъдещето без тях и мечтае за "златното поколение мигранти". В германския отбор, който тази година спечели Шампионската лига на УЕФА, германците бяха малцинство. Шестима от общо 11-те футболисти на "Байерн“ Мюнхен, излезли на терена на лондонския "Уембли", бяха чужденци: холандец, французин, испанец, хърватин, бразилец и австриец от смесен нигерийско-филипински брак. В "Байрен“ Мюнхен освен това играха и германци с такива фамилни имена като Боатенг, Гюндоган, Гомес. Всички те показаха, че са усвоили отлично германските качества като целеустременост и дисциплина. Накратко: тук говорим за хора, които са се интегрирали напълно.
Ако и в останалите сфери на живота нещата с интеграцията стояха по същия начин, тогава на канцлера Меркел въобще нямаше да ѝ се налага да свиква срещи на върха, посветени на интеграцията. Или пък може би гледаме твърде черно на нещата? Няма как да не признаем, че засега Германия не е изправена пред такива сериозони проблеми със своите имигранти, каквито наблюдаваме напоследък в Швеция, Франция и Великобритания.
Германското общество отдавна се е разделило с една илюзия - че Германия не е страна на имигранти. Дълго време се смяташе, че Германия може да се справи с всички настоящи и бъдещи предизвикателства със собствени сили - т.е. като се инвестира в подрастващите германци. Най-известният лозунг от онзи период беше "Деца вместо индийци", призоваващ страната да прави повече за децата, вместо да внася индийски (компютърни) специалисти.
Днес почти всички са на мнение, че Германия не само има нужда от нови попълнения чужденци, ами и разчита сериозно на тях, за да не допусне срив в стандарта на живот. Междувременно германците са най-възрастната нация в Европа и страната с най-ниска раждаемост в евросъюза. Произтичащите оттук проблеми са ясни на всички: остра липса на работна ръка, сътресения в пенсионната система и здравеопазването. Както знаем, днес Германия има 82 млн жители. През 2030-та обаче те ще са 78 млн, а през 2050-та - едва 68 млн, ако страната не започне да привлича повече чужденци.
А в това отношение Германия може да научи много от класически имигрантски нации като американците, канадците или австралийците. Включително по въпроса за това как се привличат най-добрите умове в света. Ако преди двайсет години германците твърдяха, че "лодката е пълна", то сега демографският срив ги накара да осъзнаят, че "в лодката има много място" - експертите говорят за по 120 000 новодошли квалифицирани кадри на година.
Правилото, че младите хора с чужди корени нямат никакви перспективи в Германия, отдавна не важи. Днес който е образован, мотивиран и говори добре немски език, има по-добри шансове за успех от когато и да било. И ако те бъдат използвани, след време можем да говорим за "златното поколение имигранти" в Германия.
По „Дойче веле“
Най-четени статии:
-
Полша не възнамерява и не планира в бъдеще да изпраща…
-
Австралийският гражданин Кейлъб Лист, който се е сражавал на страната…
-
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над…
-
Градовете в Сирия се изпълниха с празнуващи късно снощи, след…
-
Еманюел Макрон е готов да се обади на руския президент…
-
Русия няма да признае "нелегитимното" решение на Съвета на Международната…
-
Москва нападна Макарон за исканото 30-дневното примирие в Украйна, предложи му "да си носи салфетка"Председателят на комисията по международни въпроси на Държавната дума и…
-
Пентагонът смята, че е възможна пряка конфронтация между САЩ и…
-
Техеран предлага създаването на консорциум от страни от Близкия изток…
-
На 14 май 1948 г. Израел се обявява за независима…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Денят Ви…
-
Истината е, че не получаваме достатъчно информация за това как…
-
Със златно 18-каратово колие се изфука дъщерята на Румен Радев…
-
Украинската инфлуенсърка Алена Омович отново разпали социалните мрежи с нова…
-
Ново проучване на френски учени установи кои са плодовете и…
-
Глория се е разделила с младото си гадже Добромир, мълви…
-
Акция на столични ченгета в благоевградския квартал "Еленово" приключи с…
-
55-годишната българка, заподозряна от гръцката полиция във връзка със смъртта…
-
Хороскоп от astrohoroscope.info Овен Сутринта Ви настройва…
-
Да бъдеш родител е едно от най-великите приключения в живота.…