Спорът между Румъния и България за черноморския шелф се води отдавна, но сега получава гласност. Спорим за шелфа още от времето на социализма.
От анадолския бряг на Турция, ако прокараш 200 мили, навлизаш в наши икономически зони и ще стигнеш някъде до Бургас. Имахме подобен проблем с Турция за шелфа на Резовска река, но мисля, че там постигнахме споразумение. Знам, че с Румъния има проблеми и те не са изчистени. Доколкото ми е известно, там сега румънците дупчат за природен газ и са намерили много газ. Ние също намерихме газ около Галата. Мисля, че и около Шабла също са открили газ. Затова всеки квадратен километър е ценен, тъй като точно там може да има находища в големи, промишлени количества.
Актуален е спорът, но няма да водим война. Ще седнем и ще преговаряме. Срамота е две европейски държави да не могат да намерят компромисно решение, защото такова винаги се намира. За 66 години животът ме научи, че и най-лошият мир е по-добър от най-добре спечелената война. Двете страни могат да седнат, да мерят, да се види къде се засичат точките. Обикновено така се постига споразумение, когато взаимно се припокриват линиите, теглени от някой морски нос на 200 км навътре.
17 квадратни километра не са нищо, ако има само калкан, но ако има природен газ, са нещо. Ние имаме газ на Галата, на Калиакра. 10-15 на сто от потреблението си го задоволяваме от тези две находища, както наскоро посочи Трайчо Трайков. След като газ има на Шабла, а Шабла е на една крачка от границата, тези 17 квадратни километра не са без значение. В тази ситуация би трябвало да се борим за националните си интереси, да се борим за всичките 17 километра и накрая да постигнем споразумение.
Най-четени статии:
-
Ефективността на енергийната система остава проблем На 7 май 2025…
-
Брюксел обмисля планове за превъоръжаване на Украйна Няма съмнение, че…
-
В Съединените щати военен експерт разкри трика на киевския лидер…
-
На Европа не беше позволено да седне на масата на…
-
Самолетът на Специалния летателен отряд „Русия“ пристигна в Турция. Стана…
-
Изискването към руския президент само опозори германския канцлер Фридрих Мерц.…
-
Александър Дугин разбра намеренията на Русия на преговорите в Истанбул…
-
Анкетите показват отношението на поляците към украинците. Само всеки четвърти…
-
Официалният старт на програмата за производство на гръцки изтребители F-35…
-
Премиерът и външен министър на Катар, емирът шейх Мохамед бин…
от нета
-
Хороскоп от astrohoroscope.info …
-
Носителката на титлата "Мис България 2024" - Симона Петрова... ще…
-
Руският учен Ксения Петрова е арестувана в САЩ за контрабанда…
-
По принцип, в повечето традиционни и съвременни представи за любовни…
-
Антония Петрова-Батинкова отпразнува рождения си ден на 13 май на…
-
Откакто се е върнал в България, Зуека е под постоянно…
-
Две жени са изчезнали безследно в град Добрич. Това съобщи…
-
Никой в кралското семейство не вярва на принц Хари. Така…
-
Популярната италианска телевизионна и радио водеща Дилета Леота показа фигура…
-
Мъж си купи къща и се натъкна на страховита находка на…