Италия с шеста поредна победа

Пред 30 000 зрители на стадиона в Цюрих световният шампион Италия победи европейския вицешампион Португалия с 3:1. Това е шеста поредна победа за „адзурите“ под ръководството на треньора Роберто Донадони.
Данаил Кисов Пред 30 000 зрители на стадиона в Цюрих световният шампион Италия победи европейския вицешампион Португалия с 3:1. Това е шеста поредна победа за „адзурите“ под ръководството на треньора Роберто Донадони. В самия край на първото полувреме Фабио Гросо центрира и Лука Тони вкара с глава своя 15-и гол за италианския национален отбор. Пет минути след началото на второто полувреме след удар на Андреа Пирло топката докосна крака на капитана на „скуадра адзура“ Фабио Канаваро и за втори път се озова в мрежата на Рикардо Перейра. В 77-ата минута Рикардо Куаресма - най-добрият португалски футболист в мача, намали на 1:2. Няколко секунди след появяването си на терена Фабио Калярела оформи крайния резултат - 3:1 за Италия. В този мач световните шампиони бяха без своя вратар Буфон, защитника Матераци и полузащитниците Гатузо и Каморанези, които по всяка вероятност ще бъдат титуляри на Евро 2008. Капело стартира начело на Англия с успех Англия победи Швейцария с 2:1 пред 86 857 зрители на стадион „Уембли“. Резервата Шон Райт Филипс донесе успеха на англичаните само пет минути след като се появи на терена. Нападателят на „Челси“ се разписа в 62-рата минута след чудесно подаване на Стивън Джерард. Полузащитникът на „Тотнъм“ Джърмейн Джинас вкара първия гол за домакините, откривайки резултата в 40-ата минута. Малко след почивката Рууни отново се отличи с два пропуска. Появилият се на терена за „банкерите“ след почивката Ерен Дердийок изпрати топката в мрежата зад Джеймс с красив удар с левия крак. Все пак англичаните се отсрамиха пет минути по-късно, когато Джерард проби и намери непокрития Филипс, който на празна врата направи 2:1. Въпреки победата Фабио Капело не остана особено доволен от представянето на своите възпитаници, особено през първото полувреме. Италианският специалист направи осем промени в състава в сравнение със злополучния мач с Хърватия (2:3), изхвърлил англичаните от финалите на Евро 2008. Пред 80 000 зрители на стадион „Кроук парк“ в Дъблин петкратният световен шампион Бразилия победи Ирландия с 1:0 в мач, игран в студено и дъждовно време. Домакините започнаха по-агресивно, бурно подкрепяни от трибуните. Постепенно бразилците овладяха инициативата и по-дълго задържаха топката. Натискът на бразилците даде резултат и нападателят на испанския „Реал“ (Мадрид) Робиньо в 66-ата минута вкара победния гол. „Лалетата“ сразиха Хърватия насред Сплит Холандия срази Хърватия с изненадващото 3:0 насред Сплит. Възпитаниците на Марко ван Бастен решиха изхода на двубоя още през първата част, когато поведоха с 2:0 след попадения на съотборниците в „Аякс“ Джони Хейтинга и Клас-Ян Хунтелар. Резервата Ян Венегор оф Хеселинк оформи класическото 3:0 в последната минута. Любопитно е, че победата си „лалетата“ постигнаха въпреки отсъствието на контузените звезди Рууд ван Нистелрой, Робин ван Перси, Ариен Робен и Кларънс Сеедорф. С гол на Хоан Капдевиля десет минути преди края Испания надделя над световния вицешампион Франция. Поради стомашни болки младата звезда на „Барселона“ Боян Кръкич засега не успя да стане най-младият футболист, играл за Испания. Той все още обаче може да подобри рекорда на Анхел Субиета от 1936 година, ако играе срещу Италия в следващата контрола на Ла Фурия Еспаньола. Германия размаза Австрия с 3:0 за едно полувреме Един от претендентите за европейската титла - Германия, разби домакина Австрия с 3:0 на стадион „Ернст Хапел“ във Виена. Именно там на 29 юни ще се играе финалът на Евро 2008. И трите гола за бундестима паднаха след почивката. Томас Хицълшпергер изведе бундестима напред с удар от 18 метра в 54-тата минута. В 63-тата минута Мирослав Клозе покачи на 2:0. Нападателят на „Байерн“ вкара своя гол № 37 за националния тим. 9 минути преди края Марио Гомеш оформи крайното 3:0. Германия спечели за 20-и път от 34 мача във Виена. За 5 минути Гърция обърна Финландия С два гола за пет минути европейският шампион Гърция успя да направи пълен обрат и да победи Финландия с 2:1 в Никозия. Финландците бяха по-добрият състав през първото полувреме. Скандинавците все пак взеха аванс в 66-ата минута след попадение на капитана Яри Литманен. Радостта на скандинавците обаче трая твърде малко. Нападателят Ангелос Харистеас изравни с удар с глава буквално в следващата атака, а Костас Кацуранис от воле в 72-рата минута донесе успеха на европейските шампиони.