„Ню Йорк джайънтс“ спечели най-драматичния „Супербоул“

Тимът на „Ню Йорк джайънтс“ спечели „Супербоул ХLII“ в най-невероятния и драматичен двубой от 42-годишната история на събитието, като надделя със 17:14 над съперника си „Ню Инглънд пейтриътс“ със 17:14 и по този начин развали първенствата на съперника си за перфектния сезон от 19 поредни победи и нито 1 загуба.
Калоян Атанасов Тимът на „Ню Йорк джайънтс“ спечели „Супербоул ХLII“ в най-невероятния и драматичен двубой от 42-годишната история на събитието, като надделя със 17:14 над съперника си „Ню Инглънд пейтриътс“ със 17:14 и по този начин развали първенствата на съперника си за перфектния сезон от 19 поредни победи и нито 1 загуба. В началото на двубоя „Джайънтс“ имаха правото на първа атака и реализираха 32-ярдов филдгол чрез кикъра Лоурънс Тайнс. „Пейтриътс“ отговориха мигновено със стилно нападение и тъчдаун на Марони. Този резултат се запази до четвъртата част, когато Дейвид Тайрий отбеляза за „гигантите“. Чудото започна 2:36 минути преди финалната сирена 2:36 минути преди края драмата започна - „патриотите“ излязоха напред в резултата с 14:10, след като направиха една от атаките си, които са запазена марка за тима, завършила с подаване на Том Брейди към Ранди Мос. Тогава никой от 73 -те хиляди зрители на "Юнивърсити ъф Финикс стейдиъм", както и може би милиардите пред телевизионния екран не даваше шанс на нюйоркчани да направят чудото срещу желязната защита на „Ню Инглънд“. Тогава на сцената се появи Илай Менинг, който застана на 83 ярда от крайната зона на противника и организира атаката на своя живот. Малкият брат на миналогодишния шампион Пейтън Менинг, за когото това е едва 4-ти сезон в НФЛ, спечели първия даун, подавайки към Тумър за 11 ярда. Когато оставаха 1:20 секунди до края, Илай хвърли дълго подаване към Дейвид Тайрий, което мина през ръцете на корнърбека на „патриотите“ Асанте Самуел. „Тогава можех да предреша двубоя“, заключи разочарованият защитник. Менинг надигра мегазвездата Брейди Менинг се измъкна, но още при следващия си опит за подаване върху него се нахвърлиха няколко защитници и въпреки че Грийн и Сиймор се опитваха да го съборят, плеймейкърът някак си намери ръцете на Тайрий високо във въздуха. „Изстрелях се толкова високо, колкото можах. Просто нямаше начин да пропусна този пас, никакъв начин“, каза Тайрий. Това хващане промени футболния двубой и историята на спорта, при оставащи 39 секунди от двубоя Менинг намери точно зад крайната линия страдащия от контузии през целия сезон Плексико Бърес, който финтира пазача си Хобс и отбеляза решителния тъчдаун за победата със 17:14. Том Брейди имаше 35 секунди да отвърне на удара, но чудесата за деня, изглежда, бяха свършили. Защитата на „Джаянтс“ пак си свърши перфектно работата, както и през цялата вечер. Брейди пет пъти бе блокиран и поне още толкова повалян на земята от нюйоркчани и не можа да разкрие големия си потенциал. „Има нещо уникално в този тим и начина, по който побеждавахме в плейофите. Имахме огромна вяра в себе си и това се отплати. Преди мача брат ми Пейтън ми каза: „Излез на терена и се забавлявай. Знам, че можеш да го направиш!“, сподели Йлай Менинг, който бе избран и за MVP на двубоя.