Боре Георгиев взе трети, може би последен трофей

Тазгодишното издание на боксовия турнир „Странджа“ може да се окаже последно участие на спечелилия за трети път в кариерата си този трофей Борис Георгиев, призна самият той.
Георги Иванов Тазгодишното издание на боксовия турнир „Странджа“ може да се окаже последно участие на спечелилия за трети път в кариерата си този трофей Борис Георгиев, призна самият той. Софиянецът победи вчера в Пловдив във финала в категория до 64 кг кубинеца Рониел Иглесиас с 26:8 точки след убедителните си мачове от началото на състезанието и заслужи да вдигне високата почти метър купа и вървящите с нея 3000 лева от наградния фонд. Георгиев е вторият ни боксьор, завоювал „Странджа“ три пъти след Серафим Тодоров. По четири титли имат пък Цачо Андрейковски и Даниел Петров. След мача си Борко се преоблече направо на подиума за награждаване, прикрит от публиката от един изкуствен храст и няколко приятели. „След олимпиадата вероятно ще стана професионалист. Но отсега е рано да се каже, нека да видим как ще се представя в Пекин“, заяви Георгиев, който е единственият засега боксьор, спечелил квота за участие. Двукратният европейски вицешампион ще продължи подготовката си в националния тим по индивидуална програма, тъй като вече има олимпийска виза. „Другите трябва да се подготвят за двата предстоящи квалификационни турнира, а аз нямам нужда от това. Затова ще карам по-полека. Имам и претенции в кои турнири до лятото да участвам. Не искам да излизам на ринга в Турция, Румъния и Сърбия, защото там съдийството е много неточно, меко казано. Аз вече съм име и не искам да бия някого, а после да му присъждат победата на него. Трябва ми и самочувствие за олимпиадата, защото ми е много трудно всички да разчитат на мен. Като наближи турнир, и започват: „Айде, Боре, само на тебе разчитаме.“ Това е голямо бреме за мен“, заяви след финала Георгиев. Атракция за публиката направи бившият шеф на БОК Иван Славков, който награди призьора. Купата, която Батето трябваше да връчи на софиянеца, му бе подадена от хубавка блондинка с къса пола и преди да вземе трофея от ръцете й, той я плясна по задните части, което за пореден път му донесе овации от трибуните. Широко усмихнат, бившият ни първи олимпиец позира гордо, гушнал момичето, и в свойски стил размаха закачливо пръст към фотографите и публиката. С безапелационна победа, също срещу кубинец, край на турнира сложи Кубрат Пулев. В категория над 91 кг Кобрата отупа с 20:9 точки Роберф Алфонсо Асеа. От втория ред на трибуните за гаджето си пък палци стискаше фолкпевицата Андреа. Изрусената дива бе свидетел на всички мачове на Кобрата и първа го целуваше нежно след последния гонг. На Андреа и Кубрат обаче не бе позволено да прекарват нощите си заедно и боксьорът оставаше нощите в хотел „Марица“ под наблюдение на треньора Петър Лесов, а възлюбената му си тръгваше, свидетелстват от треньорския щаб. Добро впечатление с изявите си направи 27-годишният състезател от Чирпан и дебютант в националния отбор Илия Филипов в категория до 51 кг. На финала той се справи също с кубинец – Андри Ернандес, с 26:13 точки. „Честно казано, не очаквах от него толкова, но той е амбициран да се докаже и няма как да не разчитам на него в бъдеще. Дори имам надежда, че ще вземе олимпийска квота“, похвали го Лесов. Четвъртият ни финалист Алексей Шайдулин спечели служебно срещу Дмитро Буленков (Украйна), който не се яви на ринга. Счупен нос пък попречи на Младен Манев, категория до 75 кг, да спори за златото с Емилио Кореа (Куба). В категория до 69 кг след зрелищен мач Евгени Борисов отстъпи на англичанина Били Джо Сондърс с 19:29.